کد خبر: ۱۵۶۸۱۷
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۵/۲۴

نحوه دریافت مالیات از خریداران سکه اعلام شد / تا ۱۰ سکه معاف

نحوه دریافت مالیات از خریداران سکه اعلام شد / تا ۱۰ سکه معاف

سازمان امور مالیاتی دستورالعمل دریافت مالیات از خریداران سکه در سال ۹۸ را منتشر کرد که طبق آن تا ۱۰ سکه معاف از پرداخت است .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد:  طبق قانون مالیات های مستقیم، به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات عملکرد سال ۹۸ دریافت کنندگان سکه تمام بهار آزادی از بانک مرکزی، آن دسته از اشخاص حقیقی خریدار سکه که در سال گذشته به دریافت حداکثر ۱۸۵ قطعه سکه اقدام کرده اند، مشمول مالیات خواهند بود.

این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می شوند و مالیات اشخاص موضوع این بند که اظهار نامه مالیاتی را در موعد مقرر تسلیم کنند بر اساس رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده تعیین خواهد شد.

همچنین مهلت پرداخت مالیات حداکثر تا پایان مرداد ۹۹ بوده و خریداران باید با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان مربوطه به نشانی http://tax.gov.ir نسبت به پرداخت اقدام کنند و پرداخت مالیات بعد از سررسید تعیین شده موجب تعلق جریمه دیرکرد موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم می شود.

دستورالعمل سازمان مالیات مبنی بر میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی براساس تعداد سکه تحویلی در سال ۹۸ :

۱_ تا ۱۰ سکه مشمول مالیات نمی شود.

۲_ نسبت به مازاد ۱۰ سکه تا ۳۰ که به ازای هر قطعه سکه معادل ۲۰۰ هزار تومان مالیات مقطوع

۳_ نسبت به مازاد ۳۰ سکه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه به میزان ۵۲۰ هزار تومان مالیات مقطوع

۴_ نسبت به مازاد ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۶۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع

همچنین در خصوص اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت کامل تا پایان ماه جاری ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

اشخاصی که در سال ۹۸ نسبت به دریافت بیش از ۱۸۵ قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام کرده و همچنین صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر هستند.

آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند، اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره یک ماده (۲۱۶) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴.۰۴.۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ