کد خبر: ۱۵۷۵۵۴
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۶/۱۴

کرونا غول نفتی دنیا را وادار به عقب نشینی کرد

کرونا غول نفتی دنیا را وادار به عقب نشینی کرد

بزرگترین تولیدکننده نفت جهان در پی شیوع کرونا و کاهش تقاضا، ناچار به لغو قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری ساخت مجتمع پالایشگاهی در چین، خرید ۲۰ درصد از بخش پالایش و پتروشیمی شرکت هندی و تعویق توسعه پالایشگاه در آمریکا شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از سی ان ان، شرکت آرامکوی عربستان در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای جهانی ناشی از آن، مجبور به لغو قرارداد هایی همچون ساخت مجتمع پالایشگاهی به ارزش 10 میلیارد دلار در چین، خرید 20 درصد از بخش پالایش و پتروشیمی شرکت ریلاینس اینداستریز هند و تعویق توسعه پالایشگاه بزرگ در آمریکا شد که پیش از همه گیری ویروس کرونا بسته شده و اهمیت ژئوپلیتیکی فراوانی دارند اما باید متوقف شوند.

بر اساس این گزارش، تغییر اولویت های آرامکو به دلیل حساس بودن ماهیت برخی از این طرح ها به لحاظ سیاسی، پیامدهای بلند مدتی برای این شرکت و دولت عربستان خواهد داشت.

بزرگترین مشکل آرامکو دورنمای قیمت نفت است. قیمت نفت برنت هنوز 33 درصد کمتر از آغاز سال جاری میلادی بوده و سوددهی شرکت طی سه ماهه دوم سال، بیش از 73 درصد کاهش یافته و به 6.6 میلیارد دلار رسیده است.

 آرامکوی عربستان غیر از پرداخت سود به سرمایه گذاران،باید پرداخت هایی به دولت عربستان هم داشته باشد که برای تامین هزینه سنگین مخارج اجتماعی و نظامی وابسته به درآمد نفت است. سقوط قیمت نفت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را وادار می کند طرح دورنمای 2030 را که وابستگی عربستان به صادرات نفت را کاهش می‌دهد به تعویق اندازد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ