کد خبر: ۱۵۷۸۶۲
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۶/۲۲

بررسی روند معاملات بورس + پیش بینی بازاری متعادل و مثبت
تحلیلگر بازار سرمایه مطرح کرد:

بررسی روند معاملات بورس + پیش بینی بازاری متعادل و مثبت

تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به روند معاملات هفته قبل بازار سهام و تدابیر صورت گرفته توسط سیاست‌ گذاران از پیش بینی بازاری متعادل و مثبت در هفته جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، احسان حاجی با انتشار مطلبی در روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان "کنترل هیجان جمعی" اعلام کرد: بازار سهام طی هفته گذشته با نوسانات عدیده‌ای مواجه شد و نهایتا با کسب بازدهی منفی ۵ درصدی به‌ کار پایان داد. ارزش معاملات طی هفته جاری روند نوسانی را طی کرد و از محدوده ۱۳ به ۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافت اما در روز پایانی هفته بار دیگر به سطوح ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید.

روند خروج نقدینگی حقیقی و خرد در تمامی روزهای هفته دیده می‌شود که جمع آن بالغ بر ۴.۹ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. به عبارتی طی هفته جاری شاهد تزریق ۴.۹ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط حقوقی‌ها به بازار بودیم که از آن به‌عنوان حمایت حقوقی‌ها نیز ذکر می‌شود.

مسلما کلیت رفتار حقوقی‌ها از بازار سهام بسیار خوب اما کافی نبود چراکه عملا محدود به چند نماد بزرگ می‌شد و فشار فروش کوچک‌ترها همچنان بازار را آزار می‌داد. تداوم این اتفاق منجر به قفل شدگی سهام کوچک در صف فروش شد چراکه خریداری وجود نداشت تا قیمت‌های پایانی را تغییر دهد. قفل شدن نقدینگی در بیش از نیمی از بازار باعث شد بار دیگر فشار فروش به کلیت بازار رسوخ کند و شاهد افت دسته جمعی بازار بودیم.

بنابراین ارزش معاملات به شدت افت کرد و به کف تاریخی ۲ هزار میلیارد تومان طی سال‌جاری سقوط کرد. بازار به مرحله‌ای از ترس رسیده بود که دیگر تزریق نقدینگی و پول‌پاشی تاثیری نداشت. سیاست‌گذاران بازار بار دیگر به فکر چاره افتادند. در گام اول اوراق اختیار فروش تبعی مطرح شد و به تدریج شاهد موافقت برخی از سهامداران عمده با انتشار این اوراق بودیم.

انتشار این اوراق توسط سهامداران عمده نوعی بیمه سهام محسوب می‌شد اما با توجه به ناآشنا بودن بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد با این ساز و کار، حقوقی‌های بازار به فکر راه‌حل دیگری افتادند. ساز و کار سهام خزانه نشان‌دهنده ارزندگی قیمتی سهام شرکت‌ها است و این سیگنال را به سرمایه‌گذاران خرد می‌دهد که قیمت سهام به کف رسیده و قیمت‌ها به حدی ارزنده شده‌اند که شرکت‌ها حاضر به‌خرید سهام در این قیمت‌ها هستند. از این رویه در قانون به عنوان سهام خزانه ذکر می‌شود و در زمان ریزش‌ها بسیار کاربردی است.

اما مجموعه اقدامات فوق‌ به همراه عوامل و متغیرهای اثرگذار دیگری همچون رشد دوباره نرخ ارز آزاد و نیمایی باعث شد در روز پایانی هفته، فشار فروش به شدت تقلیل یابد و بسیاری از نمادهای بزرگ در گروه‌های فولادی، پتروشیمی، معدنی و... با جمع‌آوری صفوف فروش مواجه شوند و رویه معاملاتی متعادلی را از سر بگذرانند.

در پایان هفته شاخص کل به کف مستحکم 1.5 میلیون واحدی نزدیک شد که علاوه بر اینکه یک مرز روانی محسوب می‌شود، مورد وثوق و حمایت اغلب تحلیلگران تکنیکال نیز قرار دارد. بنابراین می‌توان تقریبا با قطعیت گفت فشار فروش و ترس فروشندگان تا حد زیادی در این نقاط تخلیه شده و می‌توان متصور بود در حوالی شاخص 1.5 میلیونی، بازار خالی از فروشنده خواهد شد. در این نقاط است که با تشکیل واگرایی‌های مثبت، شاهد تعادل بازار خواهیم بود. اما به‌نظر می‌رسد بازار بیش از هیجان و صفوف خرید در این نقاط به آرامش و افزایش حجم معاملات نیاز دارد تا خود را باز یابد. بنابراین انتظار می‌رود در هفته جاری بازاری متعادل و مثبت رقم بخورد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ