کد خبر: ۱۵۷۹۷۷
۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۶/۲۵

رشد اقتصادی منفی ۰.۶ و ۲.۸ درصدی سه ماه اول طبیعی است
رییس کل بانک‌مرکزی :

رشد اقتصادی منفی ۰.۶ و ۲.۸ درصدی سه ماه اول طبیعی است

رییس کل بانک‌مرکزی در برابر عدم واکنش به دلار ۲۶-۲۷ هزار تومانی ، رشد اقتصادی بدون نفت و با نفت در سه ماه اول سال را منفی ۰.۶ و ۲.۸ درصد اعلام کرد و گفت: منفی بودن رشد نفتی ، طبیعی است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی عبدالناصر همتی نسبت به ادامه افزایش دلار و دیگر ارزها ، توضیحی و وعده ای جدید نداده که درباره گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی سه ماه اول سال اعلام کرد: رشد اقتصادی بدون نفت 0.6- درصد بوده که به شکل زیر توزیع شده است: 1- رشد گروه کشاورزی 3.8+ درصد ،  2- رشد گروه صنایع و معادن 2.5+ درصد 3- رشد گروه خدمات 1.6- درصد ،

رشد اقتصادی با نفت 2.8- درصد

سه نکته:

1- اقتصاد در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است. درمقایسه با کشورهایی که مواجه با هیچ تحریمی نبودند و اقتصاد صرفا با ویروس کرونا درگیر بوده، عملکرد رشد اقتصادی کشور امیدوارکننده است.

2- تنها بخش منفی غیرنفت، بخش خدمات بوده که بدلیل محدودیت های بهداشتی ناشی از کرونا کاملا قابل پیش بینی بود. لذا بازیابی رشد در بخش غیر نفتی همراستا با ارقام رشد تیر و مرداد ماه شرکت های صنعتی ، دور از دسترس نیست.

3- منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار 98 هم به دلیل فشار تحریم ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا، طبیعی است. امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ