کد خبر: ۱۵۸۰۸۳
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۶/۲۸

نماد ۳۹ شرکت از بازار دوم به اول فرابورس ارتقا یافت / معیارهای متفاوت پذیرش
مدیر نظارت بر ناشران فرابورس:

نماد ۳۹ شرکت از بازار دوم به اول فرابورس ارتقا یافت / معیارهای متفاوت پذیرش

مدیر نظارت بر ناشران فرابورس از انتقال نماد ۳۹ شرکت از بازار دوم به اول و معیارهای متفاوت پذیرش در دو بازار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرناز طبقیان از انتقال نماد معاملاتی 39 شرکت از بازار دوم فرابورس به بازار اول خبر داد و گفت: اواخر سال 98 تغییراتی در دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس صورت گرفت که بر اساس ماده‌های 7 مکرر یک این دستورالعمل، نسبت به انتقال نمادها بین بازارهای اول و دوم اقدام شد.

وی با اشاره به اینکه شرایط پذیرش در بازار اول و دوم متفاوت هستند، افزود: بر اساس تغییراتی که در این دستورالعمل رقم خورد برای انتقال نمادها میان این دو بازار معیارهایی مرتبط با حداقل شناوری، حداقل تعداد سهامداران، حداقل زمان سپری‌شده از زمان بهره‌برداری عملیات یا ارائه خدمات، حداقل سرمایه، نداشتن زیان انباشته و نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارائی‌ها برای تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده بررسی شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مبنای بررسی معیارهای مالی مرتبط در انتقال نمادها، آخرین صورت‌های مالی سالانه حسابرسی‌شده منتشره در سامانه کدال است، ادامه داد: موارد دیگری نیز در ارتقا بازار شرکت‌ها در سال جاری بررسی شد که از آن جمله باید به تعداد روزهای معاملاتی و میزان سهام معامله‌ شده اشاره کرد. برای بررسی شرکت‌ها به منظور ارتقای بازار باید حداقل یک سال از پذیرش آنها در بازار دوم فرابورس گذشته باشد.

طبقیان درباره سایر معیارها نیز توضیح داد: در انتقال نماد روزهای معاملاتی شرکت نباید از 75 درصد متوسط روزهای معاملاتی شرکت‌های بازار اول فرابورس در سال منتهی به تیر کمتر باشد و دوم آنکه بدون احتساب معاملات عمده، نسبت سهام معامله‌شده به کل سهام ثبت‌شده شرکت نیز از 75 درصد متوسط این نسبت در بازار اول فرابورس در سال منتهی به تیر کمتر نباشد.

وی معیارهایی از قبیل تعداد روزهای معاملاتی و میزان سهام معامله‌شده را بیانگر میزان نقدشوندگی سهام این شرکت‌ها دانست و گفت: به منظور ارتقای نماد، احراز تمامی شرایط بازار اول الزامی است به همین دلیل عدم ارتقای نماد یک شرکت لزوماً به منزله عدم نقدشوندگی سهام آن شرکت نیست. زمان انتقال شرکت‌ها در روزهای پیش‌رو توسط مدیریت عملیات بازار متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ