کد خبر: ۱۵۸۲۱۵
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۶/۳۱

زمان آغاز معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا اعلام شد

زمان آغاز معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا اعلام شد

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا از زمان آغاز معاملات کشمش در این بورس در قالب ابزار گواهی سپرده کالایی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علیرضا ناصرپور اعلام کرد: معاملات گواهی سپرده کشمش سبز قلمی با پذیرش یک انبار دارای استانداردهای تعریف شده در شهرستان خلیل آباد استان خراسان رضوی از شنبه هفته آینده در بورس کالا آغاز خواهد شد. خلیل آباد قطب تولید انگور شرق و دارای تولید ۲۰ هزار تن کشمش مرغوب در سال بوده و رتبه اول تولید کشمش در سطح استان با بیش از ۱۰ هزار نفر باغدار را در اختیار دارد.

وی افزود: در سلسله جلساتی که برای معامله محصولات کشاورزی در بورس کالا برگزار شده تاکنون محصولات مختلفی به تالار معاملات بورس راه یافته اند که می توان به راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی و قرارداد آتی زعفران، زیره سبز و پسته اشاره کرد که با موفقیت همراه بوده است. تجربه عرضه جو، ذرت و گندم در قالب ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در بستر بورس نیز وجود دارد و اکنون درصدد راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا هستیم.

این مقام مسئول تاکید کرد: راهبرد اصلی بورس کالا درخصوص بکارگیری از این ابزار مالی این است که در استان های تولیدکننده یک محصول خاص مثل کشمش به توسعه نظام انبارداری بپردازیم و در ادامه معاملات گواهی سپرده کالایی را بر پایه آن محصول آغاز کنیم که همین روال برای کشمش نیز در پیش گرفته شده است. راه اندازی و توسعه این معاملات در بورس به سود همه فعالان بازار محصولات کشاورزی خواهد بود.

ناصرپور ادامه داد: به کمک بورس وجه حاصل از فروش محصول در کوتاه ترین زمان ممکن و با اطمینان کامل به حساب کشاورز واریز می شود. کاهش فعالیت های واسطه گرایانه و امکان فروش مستقیم محصول، امکان مدیریت ریسک ناشی از نوسانات قیمتی با استفاده از ابزارهای مشتقه و نیز امکان تامین مالی از طریق ابزارهایی همچون سلف و سلف موازی استاندارد از دیگر مواردی است که منجر به حمایت از بخش کشاورزی می شود.

وی عنوان کرد: در آستانه راه اندازی این معاملات، بورس کالا در شهریور سال جاری جهت آشنایی فعالان بازار کشمش با معاملات گواهی سپرده کالایی در شهرستان خلیل آباد استان خراسان رضوی اقدام به برگزاری جلسه آموزشی توجیهی نحوه انجام این معاملات بر روی محصول کشمش کرد که با استقبال فعالان این بازار روبرو شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ