کد خبر: ۱۵۹۳۰۷
۰:۰ - ۱۳۹۹/۷/۲۹

اثر قوانین جدید و انتخابات آمریکا بر بورس و دلار / دو محرک برای شفافیت
تحلیلگر بازارسرمایه بررسی کرد:

اثر قوانین جدید و انتخابات آمریکا بر بورس و دلار / دو محرک برای شفافیت

تحلیلگر بازارسرمایه با بررسی اثر قانون های جدید و نتیجه انتخابات آمریکا بر بورس، اقبال صنایع و نرخ دلار گفت: انتشار دوباره پیش بینی سود شرکتها و کاهش زمان پیش گشایش به شفافیت بازار کمک می کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رویا ذبیحی با انتشار یادداشتی درخصوص اثر انتخابات آمریکا بر بورس ایران در مهر اعلام کرد: با توجه به نحوه معاملات در بازار سرمایه به نظر می‌رسد مقداری از نقدینگی از نمادهای شاخص‌ساز به سمت نمادهای کوچک حرکت کرده به نحوی که با تشکیل صف خرید برای نمادهای خودرو و بانک و مثبت شدن نمادهای دارویی می‌توان به مثبت شدن شاخص هم وزن امیدوار بود. ضمن اینکه در مدت اصلاح بعضی از نمادها حتی ۷۰ درصد هم افت داشته‌اند این در حالی است که بعد از مدتها اقبال به سمت صنعت پالایشی هم می‌تواند باشد.

درباره تاثیر انتخابات آمریکا برای بازارهای جهانی و ایران معمولا سیاست پولی و مالی جمهوری خواهان انبساطی بوده و در صورت انتخاب ترامپ، انتظار رشد قیمت کامودیتی ها را خواهیم داشت که برای صنایع کامودیتی محور مطلوب است.

برای بازار ایران این انتخاب باعث افزایش ریسک سیاسی در نهایت افزایش نرخ می شود و احتمال می رود شاخص در بالای ۱.۸میلیون واحد قرار گیرد. در صورت انتخاب بایدن، احتمال توافق ایران با آمریکا در برجام بیشتر می شود و کاهش قیمت دلار را بصورت هیجانی خواهیم داشت و پیش‌بینی می‌شود بعد از آن دلار در محدوده ۱۹تا ۲۱ هزارتومان قرار خواهد گرفت. در زمان حال بر اساس معیار برابری قدرت خرید (PPP) ایران با کشورهای همسایه، دلار در محدوده ۱۵ تا ۱۷هزار تومان قرار دارد که با درنظر گرفتن نرخ تورم می تواند در آخر سال به ۲۰ هزار تومن هم برسد.

ریزش بازار با انتشار اخباری از صندوق دارا دوم و انتشار اوراق نفتی شروع شد. تایید و تکذیب چند باره این اخبار باعث کاهش اعتماد به بازار و خروج نقدینگی از بازار شد. در کنار آن بسیاری قانون جدید بر بازار وضع که باعث کاهش اعتماد به بازار شد.

قانون های جدید همانند ممنوعیت معاملات الگوریتمی و نوسان گیری باعث کاهش نقدشوندگی بازار و در نتیجه کاهش حجم معاملات می شود. این قوانین جدید باعث از بین رفتن اعتماد مردم، افزایش ریسک بازار و خروج پول از بازار سرمایه می شود. معیار درست بودن یک قانون نباید بر اساس مثبت کردن بازار در مدت کوتاه باشد بلکه باید بلند مدت نگاه کرد.

بسته ماندن طولانی مدت نمادها به کاهش نقدشوندگی بازار و از دست رفتن اعتماد مردم به بازار منجر شود. نماد شستا از اواسط شهریور به دلیل افشای اطلاعات پالایشگاه ستاره خلیج فارس همانند تاپیکو بسته شد و همچنان متوقف است. از اخبار خوبی که طی مدت اخیر منتشر شد می توان به الزام شرکت ها برای داشتن بازارگردان تا ۱۵مهر اشاره کرد که می تواند به نقدشوندگی بازار کمک می‌کند. اما برای انتشار اوراق اختیار فروش تبعی نه تنها آموزشی به مردم داده نشد بلکه حجم این اوراق برای بیمه کردن سهام به قدری کم بود که نمی تواند بر روند قیمت سهم تاثیرگذار باشد.

از قوانین جدید دیگر، اجازه افزایش ۲۰ درصدی سرمایه گذاری شرکت های بیمه ای در بازار و لغو ممنوعیت سرمایه گذاری بانک ها در بورس بود. با توجه به عدم اعتمادی که در بازار وجود دارد این دو گروه نیز رغبتی به سرمایه گذاری در موقیعت فعلی ندارند و نهایتاً از شرکت های مرتبط در بورس حمایت کنند. این قانون نیز بی اثر بود.

دراین میان، تخصیص سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس بصورت بلند مدت ۲۰ ساله و تاثیرگذاری آن بر افزایش تورم هنوز در هاله ای از ابهام است.

اخبار مربوط به فعال شدن ساز و کار ماشه و افزایش ریسک سیاسی به کاهش بازار سرمایه سرمایه منجر شد. این کاهش اعتماد منجر به خروج نقدینگی از بازار سرمایه و حرکت آن به سمت بازارهای رقیب و رشد قیمت ارز و طلا شد. در عین حال بازار سرمایه با وجود رشد نرخ دلار و گزارش های خوب شهریور ماه، هنوز در فاز اصلاحی است.

اوایل تیرماه شاخص در محدوده کنونی قرار داشت اما در آن زمان دلار حوالی ۲۰هزار تومان بود. اکنون شاخص در محدوده ۱.۵ میلیون واحد قرار دارد ولی دلار در حوالی 32 هزار تومان! چنانچه بتوان شفافیت را در بازار سرمایه بالا برد و از قوانین یک شبه جلوگیری کرد، می توان به برگشت اعتماد به بازار و جریان نقدینگی امیدوار بود. انتشار دوباره گزارش پیش بینی سود شرکت ها در کدال هم می تواند به شفافیت بازار و کاهش زمان پیش گشایش هم می تواند به معاملات بهتر بازار کمک کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ