کد خبر: ۱۵۹۳۲۷
۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۷/۲۹

تحلیل و درخواست رییس سازمان بورس از اثر منفی قیمت دستوری فولاد
با اشاره به تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ اعلام شد:

تحلیل و درخواست رییس سازمان بورس از اثر منفی قیمت دستوری فولاد

رییس سازمان بورس با انتقاد از قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی در بورس کالا با دو اثر منفی و تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ ، خواستار توجه به نظرات کارشناسان و افراد با تجربه شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسن قالیباف اصل در واکنش به قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا که با انتقادات عدیده ایی از سوی فعالان همراه شده به سنا گفت: برخی تصمیمات احتمالی آتی در حوزه قیمت گذاری و تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا حاکی از تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ و دخالت در فرآیند ذاتی اقتصاد است. طبق تجربه قبلی این اقدام هیچ نتیجه مفیدی در بر نخواهد داشت و تنها به توزیع رانت در میان عده ای خاصی منجر می شود.

وی افزود: با توجه به تاثیر قابل توجه سهام شرکت های فولادی در بازار سهام این اقدام تضییع حقوق ۵۰ میلیون سهامدار بشمار می رود و علاوه بر کاهش درآمد شرکت ها که سود آن متعلق به سهامداران حقیقی، حقوقی و سهامداران سهام عدالت است، روند کلی بازار را نیز دستخوش تغییرات نامطلوب می کند.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه سال ۹۷ هم اقدامی مشابه انجام گرفت و در نتیجه تا برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا، بازار دچار تنش های شدیدی شد و نتیجه آن توزیع رانت و افزایش تقاضاهای کاذب محصولات فولادی جهت سوداگری و سفته بازی بود. هرچند تصمیم گیران با قصد حمایت از مصرف کنندگان و کاهش قیمت های نهایی دست به این اقدامات می زنند ولی متاسفانه این اقدامات نهایتاً به کاهش قیمت نهایی منجر نشده و تنها به التهاب بازار و توزیع رانت منتهی می شود.

قالیباف با درخواست از تصمیم گیران برای توجه به نظرات کارشناسان و افراد با تجربه عنوان کرد: امید می رود اقتصاد ملی شاهد تکرار این تجربه نامناسب نباشد و بهتر است برای حمایت از صنایع و مصرف کنندگان از روش های بهینه، منطقی، اثر بخش و هدفمند تر استفاده کنیم.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۷/۳۰
0
0
پاسخ
تمام مشکلات اقتصادی ما از همین تصمیمات دستوری غیر علمی و سلیقه ای است که خسارات غیر قابل جبرانی را پدید می آورند
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ