کد خبر: ۱۵۹۳۵۰
۱۲:۲ - ۱۳۹۹/۷/۲۹

راهکارهای متنوع سرمایه‌گذاری کم ریسک در بورس با ۸ صندوق کارگزاری مفید

راهکارهای متنوع سرمایه‌گذاری کم ریسک در بورس با ۸ صندوق کارگزاری مفید

کارگزاری مفید با هدف پاسخگویی به نیاز سرمایه‌گذاری افراد با علایق و اهداف مختلف، ۸ صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه را با طیفی متنوع راه اندازی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سرمایه همچون سایر بازارهای مالی از تحولات سیاسی و اقتصادی تاثیر گرفته و دچار نوسان می‌شود. همین ویژگی در اقتصاد پرتلاطم، ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را به مراتب افزایش می‌دهد. در این میان یکی از کارآمدترین سازوکارها برای مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری است.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه نسبت به روش مستقیم شیوه‌ای مطمئن‌تر و کم‌ریسک‌تر بشمار می‌آید اما برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌ها باید میزان ریسک‌پذیری هر صندوق را متناسب با شرایط سرمایه‌گذار مورد توجه قرار داد:

- صندوق‌های سهامی مناسب افراد با ریسک‌پذیری بالا هستند.

- صندوق‌های با درآمد ثابت مناسب افراد با ریسک‌پذیری پایین هستند.

- صندوق‌های مختلط از لحاظ ریسک پذیری بین صندوق های سهامی و درآمد ثابت قرار می گیرند.

- سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا مناسب کسانی است که به سرمایه‌گذاری در سکه و طلا علاقه‌مند هستند.

کارگزاری مفید، پیشگام در تنوع سرمایه گذاری با 8 صندوق‌

طی سال‌های اخیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعددی تحت نظارت سازمان بورس شکل‌ گرفته است. در این میان، کارگزاری مفید نیز به عنوان بزرگترین کارگزاری آنلاین با هدف پاسخگویی به نیاز سرمایه‌گذاری افراد با علایق و اهداف مختلف، طیف متنوعی از صندوق‌ها شامل 8 صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه را راه اندازی کرده تا پاسخ گوی سلایق مختلف کاربران باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری پیشتاز (سهامی):

کارگزاری مفید به عنوان یکی از پیشگامان در حوزه تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نخستین صندوق به نام صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز را در اردیبهشت سال ۸۷ به بازار سرمایه معرفی کرد. این صندوق در گروه صندوق‌های سهامی قرار گرفته و مناسب افرادی است که از سطح ریسک‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

صندوق سرمایه‌‌گذاری ممتاز (مختلط):

در اواخر بهمن سال ۸۸ کارگزاری مفید با هدف ایجاد بستری برای سرمایه‌گذاری افراد با سطح ریسک‌پذیری متوسط نیز صندوق سرمایه‌‌گذاری توسعه ممتاز را به عنوان صندوق سهامی معرفی کرد اما از اردیبهشت سال 97 این صندوق به صندوق مختلط تبدیل شد و در حال حاضر با همین مدل فعالیت می‌کند.

صندوق سرمایه‌گذاری پیشرو (سهامی):

به دنبال استقبال فعالان بازار سرمایه و در فروردین سال ۹۰، کارگزاری مفید دومین صندوق سرمایه‌گذاری را به نام صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشرو تاسیس کرد. این صندوق به عنوان نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بدون جریمه ابطال این امکان را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد تا بدون دغدغه‌ پرداخت جریمه برای خارج کردن سرمایه از صندوق با خیالی آسوده از این فرصت سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری امید توسعه (سهامی):

اما تنوع صندوق‌های کارگزاری مفید به همین موارد محدود نمی‌شود. باتوجه به اینکه برخی سرمایه‌گذاران به دنبال آن بودند تا بخشی از سود حاصل شده طی دوره سرمایه‌گذاری را بصورت نقدی دریافت کنند، کارگزاری مفید در اسفند سال۹۱ دست به ابتکار زد و نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با تقسیم سود را به نام صندوق سرمایه‌گذاری مشترک امید توسعه طراحی و به بازار سرمایه معرفی کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری توسعه اندوخته آینده (نماد اطلس):

حدود یک سال بعد یعنی دی سال ۹۲ نیز کارگزاری مفید نخستین صندوق قابل معامله به نام صندوق سرمایه‌گذاری توسعه اندوخته آینده را تاسیس کرد که این صندوق با نماد "اطلس" در تابلو بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس درج شد.

صندوق سرمایه گذاری حامی:

معامله‌گران بازار سرمایه ممکن است در شرایطی بخشی از سرمایه را بصورت نقد در حساب نزد کارگزار نگه دارند. کارگزاری مفید به دنبال آن بود تا به منظور بی‌استفاده نماندن این وجوه و منتفع شدن صاحبان سرمایه، ساز و کار خاصی را طراحی و ابداع کند. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حامی در اردیبهشت سال ۹۳ به‌ عنوان راهکاری برای استفاده بهینه از این وجوه به بازار سرمایه معرفی شد. به دنبال راه‌اندازی این صندوق، مشتریان کارگزاری مفید اگر تمایل داشته باشند، می‌توانند از این امکان استفاده و بابت مانده حساب بصورت روزشمار سود دریافت کنند.

صندوق سرمایه گذاری نامی (درآمد ثابت):

در بهمن ماه سال ۹۶ کارگزاری مفید دومین صندوق با درآمد ثابت را به نام صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نامی تاسیس کرد.

صندوق سرمایه گذاری عیار (طلا):

نهایتا نیز در خرداد سال ۹۷ و با هدف برآورده شدن نیاز سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در طلا، کارگزاری مفید صندوق قابل معامله سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلا را تاسیس کرد و این صندوق با نماد عیار در تابلو بورس کالا درج شد.

سهم 14 درصدی صندوق‌های سهامی مفید از بازار

صندوق سهامی نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که قالب سبد دارایی آن متشکل از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. این صندوق‌ها تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سود این نوع صندوق‌ها ناشی از تفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق است.

در مجموع در بازار سرمایه ایران ۶۸ صندوق سهامی مجوز فعالیت دارند که در این میان خالص ارزش دارایی‌ صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید در مجموع به بیش از ۱۴ درصد از ارزش دارایی کل صندوق‌های بازار می‌رسد.

بازه‌های زمانی جدول منتهی به 5 مهر 99 است.

سوددهی صندوق‌های مختلط تحت تاثیر بازار

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که اصولا دارایی‌های آنها را با نسبت 40 به 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و ...، سرمایه‌گذاری می‌کنند. هر چه میزان سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بیشتر باشد، انتظار سودآوری این صندوق‌ها هم بیشتر می‌شود. در حال حاضر مجموعا 21 صندوق مختلط مجوز فعالیت دارند که صندوق ممتاز جایگاه قابل توجهی در میان این صندوق‌ها دارد.

بازه‌های زمانی جدول منتهی به 5 مهر 99 است.

ریسک پایین با صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از کم‌ریسک‌ترین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بشمار می‌آیند که سود آنها کمی بیش از سود بانکی است. واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها اصولاً در اوراق کم‌ریسک مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بدون ریسک قابل معامله در بازار، سرمایه‌گذاری می‌شوند. صندوق‌های حامی و نامی از سوی کارگزاری مفید در این بخش ارائه شده که سهم بالایی در این سرفصل دارد.

بازه‌های زمانی جدول منتهی به 5 مهر 99 است.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال به اندازه خرید یک واحد از آنها است و حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله ۵۰۰ هزار تومان است.

برای آشنایی با نحوه شروع سرمایه گذاری و اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق های سرمایه گذاری مفید اینجا کلیک کنید.

 

 

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ