کد خبر: ۱۵۹۴۵۶
۰:۰ - ۱۳۹۹/۸/۳

ارزش تجارت جهانی سال جاری ۹ درصد سقوط می‌کند
سازمان تجارت جهانی اعلام کرد:

ارزش تجارت جهانی سال جاری ۹ درصد سقوط می‌کند

ارزش تجارت جهانی در سال جاری ، هفت تا ۹ درصد کاهش می یابد و وضعیت سال آینده ، تحت تاثیر قرنطینه های بیشتر برای مقابله با موج دوم کرونا ضعیف تر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، سازمان تجارت جهانی (آنکتاد ) با انتشار گزارشی اعلام کرد : هیچ منطقه ای از افت ۱۹ درصدی تجارت جهانی در سه ماهه دوم سال مصون نماند و پاندمی ویروس کرونا همه اقتصادهای جهان را با اختلال فعالیت روبرو کرد.

تجارت جهانی در سه ماهه سوم تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال حدود ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان داد. تجارت تجهیزات دفتر خانگی و لوازم پزشکی در سه ماهه سوم افزایش یافت و در مقابل بخشهای خودرو و انرژی ضعیفتر شدند. رشد بخش منسوجات هم قوی بود.

طبق پیش بینی اولیه، رشد سال به سال تجارت در سه ماهه چهارم، سه درصد کمتر برآورد می شود اما ابهامات به دلیل شیوع کرونا ادامه دارد و اگر جهش پاندمی در ماههای آینده تشدید شود، فضا برای سیاستگذاران وخیم تر شده و سیاستهای محدودیت تجارت افزایش یکباره پیدا خواهند کرد.

صادرات چین پس از این که در ماه های نخست سال جاری دچار کاهش شده بود، طی سه ماهه سوم بهبود قوی داشت و نرخ رشد سالانه ۱۰ درصد را به ثبت رساند. در مجموع سطح صادرات در ۹ ماه اول سال با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ قابل مقایسه نبود. تقاضای چین برای کالاهای وارداتی برخلاف سایر اقتصادهای بزرگ جهان، پس از کاهش در سه ماهه دوم، طی سه ماهه سوم بهبود یافت.

تجارت جهانی کالا طی سال جاری ۹.۲ درصد کاهش پیدا می کند و بهبود در سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر قرنطینه های بیشتر برای مقابله با موج دوم شیوع کرونا ضعیفتر خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressi

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ