کد خبر: ۱۶۰۷۸۱
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۸/۱۰

نرخ سود بانکی تغییر نمی‌کند / دستورالعمل‌ جدید رفع تعهد ارزی صادرکنندگان
رییس بانک مرکزی:‌

نرخ سود بانکی تغییر نمی‌کند / دستورالعمل‌ جدید رفع تعهد ارزی صادرکنندگان

رییس کل بانک مرکزی از عدم تغییر نرخ سود سپرده بانکی و اجرای دستورالعمل‌ جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه نرخ سود سپرده بانکی تغییر نمی‌کند،گفت: ابتدای سال تصمیم گرفتیم یک درصد از سپرده قانونی معادل ۲۵ میلیارد تومان را کاهش و برای اعطای وام کم سود به مردم تخصیص دهیم که این به معنای افزایش یا کاهش نرخ سود سپرده بانکی نیست.

وی افزود: سپرده قانونی از خلق پول بیشتر جلوگیری می‌کند و ارتباطی به سود بانکی ندارد. اوایل سال در پی شیوع کرونا، مردم و واحد‌های تولیدی به شدت به نقدینگی نیاز پیدا کردند.

این مقام مسئول ادامه داد: ستاد اقتصادی دولت در نظر دارد شیوه‌های برگشت ارز صادرکنندگان طوری طراحی شود که ابتدا ارز سریع بازگشته و به مواد اولیه کارخانه جات تبدیل شود.با تدوین دستورالعمل‌ جدید برای رفع تعهد ارزی مشکلات دپو شدن کالا‌ها در گمرکات حل خواهد شد.

همتی گفت : هدف اصلی جلوگیری از خروج بی رویه ارز است. منشا ارز باید مشخص شود و در توافق جدید این موضوعات لحاظ شده است.سامانه نیما هم پای کار است تا به فعالان اقتصادی در عرضه و تقاضای ارز کمک کند. همچنین با همکاری وزارت صنعت می‌توانند، واردات در قبال صادرات را انجام دهند ولی باید گردش ریالی و نرخ ارز مبادله شده را ابلاغ کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ