کد خبر: ۱۶۱۶۵۳
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۹/۱

مرکز آمار: تورم نقطه ای آبان از ۴۶ درصد عبور کرد

مرکز آمار: تورم نقطه ای آبان از ۴۶ درصد عبور کرد

مرکز آمار اعلام کرد: تورم نقطه ای در آبان سال جاری از ۴۶ درصد عبور کرد و نرخ تورم ماهانه نیز نسبت به ماه قبل به ۵.۲ درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرکز آمار اعلام کرد:  نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه به ٤٦.٤ درصد رسیده یعنی خانوارها بطور میانگین ٤٦.٤ درصد بیشتر از آبان سال ٩٨ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان در مقایسه با ماه قبل ۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش ١٦.١ واحد درصدی به ۵٦.٦ درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش ٠.١ واحد درصدی به ٤١.٨ درصد رسیده است. نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری و روستایی ٤۵.٧ و ۵٠.٣ درصد است که نسبت به ماه قبل ٤.٤ و ٨.١ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارها

نرخ تورم ماهانه آبان به ۵.٢ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ١.٨ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات ١٣ و ١.٦ درصد بوده است. نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی ٤.٧ و ٧.٦ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٤ و ٠.٧ واحد درصد کاهش و افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارها

نرخ تورم سالانه آبان برای خانوارها به ٢٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی ٢٩ و ٢٨.٨ درصد است که ١.٧ و ٢.١ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، پیاز، فلفل دلمه‌ای، لوبیا سبز، سیب زمینی)، گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی، گوشت گاو یا گوساله، گوشت گوسفند)، گروه روغن‌ها و چربی‌ها (روغن نباتی جامد، کره غیرپاستوریزه، روغن مایع)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، موز، انگور) است. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه هتل و رستوران (غذاهای آماده)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (بخاری گازی، انواع شوینده، لوازم پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٦.٣ درصد برای دهک اول تا ٣۵.٢ درصد برای دهک دهم است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ