کد خبر: ۱۶۱۶۵۴
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۹/۱

تحلیل رسانه آمریکایی از باز‌گشت احتمالی بایدن به توافق برجام

تحلیل رسانه آمریکایی از باز‌گشت احتمالی بایدن به توافق برجام

رسانه آمریکایی با اشاره به اینکه دستور‌العمل اجازه بازگشت آمریکا به برجام و کاهش فعالیت‌های هسته‌ای آسان نخواهد بود، باز‌گشت احتمالی بایدن به توافق هسته‌ای را مورد تحلیل قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ان بی سی نیوز، مقامات سابق آمریکایی و دیپلمات‌های سابق اروپایی معتقدند حتی اگر بایدن و حسن روحانی رئیس‌ جمهور ایران به دنبال دستیابی به یک توافق باشند، رسیدن دستور‌العملی که به آمریکا اجازه دهد به برجام باز‌گردد و ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای را کاهش دهد، آسان نخواهد بود.

به جای اینکه تحریم‌ها علیه ایران به یک باره بر‌داشته شوند یا ایران بار دیگر بطور کامل از برجام تبعیت کند، یک سناریوی خیلی محتمل می‌تواند این باشد که این اتفاقات در یک دوره سه یا چهار‌ ماهه انجام شود.

اولین گام می‌تواند این باشد که ایران فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کند و در عوض چند سطح از تحریم‌ها بر‌داشته شوند. گام بعدی نیز می‌تواند این باشد که ایران نهایتاً از برجام تبعیت کند و در نتیجه تمام تحریم‌های هسته‌ای بر‌داشته شوند.

با وجود اینکه دیپلمات‌های ایرانی و گروه بایدن با موضوع تحریم‌ها غریبه نیستند اما دولت بایدن پس از ادامه روند این توافق باید برای برداشتن تحریم‌هایی که دونالد ترامپ علیه ایران از جمله بانک مرکزی این کشور اعمال کرده، تصمیم بگیرد. بسیاری از تحریم‌هایی که ترامپ اعمال کرده به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ربطی ندارد بلکه به موشک‌های بالستیک، مسائل حقوق بشر و حمایت از نایبان منطقه‌ای ایران از جمله جنبش حزب‌الله و حماس مربوط است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ