کد خبر: ۱۶۱۶۶۴
۰:۰ - ۱۳۹۹/۹/۲

شرایط خرید خودرو در بورس کالا اعلام شد/ تعیین محصولات مشمول با شورای رقابت
از سوی نماینده مجلس:

شرایط خرید خودرو در بورس کالا اعلام شد/ تعیین محصولات مشمول با شورای رقابت

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به تصویب کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون درباره جزئیات مهمترین محور مبنی بر شرایط خرید خودرو در بورس کالا توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، حجت الله فیروزی با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو گفت: کلیات این طرح که مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات هفته گذشته کمیسیون صنایع به تصویب رسید. ساماندهی عرضه و متعادل کردن عرضه و تقاضا و تبدیل کردن خودرو به یک کالای مصرفی از مهمترین اهداف طرح ساماندهی صنعت خودرو است.

وی افزود: تمامی خودرو‌های مشمول طرح باید در بورس کالا عرضه شوند در صورتی که خودرو‌های مشمول در بورس عرضه نشوند، جرم انگاری شده و خریدار مشمول تبصره یک ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌شود. در طرح ساماندهی صنعت خودرو ساز و کار‌های لازم برای شیوه عرضه و کشف قیمت و سایر موارد ایجاد شده است.

این نماینده مجلس درخصوص شرایط عرضه خودرو به افراد در طرح ساماندهی صنعت خودرو توضیح داد: طبق این طرح هر شخصی که به سن قانونی ۱۸ سال رسیده و دارای گواهینامه است می‌تواند هر سه سال یک بار با یک کد ملی یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از پایان سه سال مقرر نمی‌تواند اقدام به فروش آن کند که با این روش از ایجاد تقاضای کاذب در بازار جلوگیری می‌شود.

فیروزی ادامه داد: در بورس کالا به هر خودرو یک شناسه یا کد تعلق می‌گیرد که به این شکل خرید و فروش خودرو قابل ردیابی است لذا اگر فردی خودرویی را از طریق بورس کالا خریداری کرد و پیش از پایان سه سال مقرر تصمیم به فروش گرفت باید ۸۰ درصد ما به تفاوت قیمت پایه و قیمت روز خودرو را به دولت بپردازد. این بند برای این در طرح گنجانده شده تا افرادی که مصرف کننده هستند، اقدام به خریداری کنند و از دلالی جلوگیری شود.

وی عنوان کرد:علاوه بر این مصارف مختلفی برای هزینه کرد مابه تفاوت قیمت فروش خودرو در بورس و قیمت پایه در نظر گرفته شده که شامل ۲۰ درصد برای توسعه حمل و نقل عمومی، ۱۰ درصد به عنوان مشوق در اختیار خودروسازان برای افزایش کمیت و کیفیت تولید خودرو و ۲۰ درصد نیز در قالب تسهیلات ارزان قیمت در اختیار زوج‌های جوان که توان خرید خودرو ندارند قرار می‌گیرد و ۵۰ درصد در قالب پرداخت تسهیلات به خودروسازان برای تحقیق و توسعه داده می‌شود.

به گفته فیروزی، شورای رقابت خودرو‌های مشمول طرح ساماندهی عرضه در بورس کالا را مشخص می‌کند و این شورا موظف است هر ۶ ماه یکبار خودرو‌های مشمول طرح را با توجه به شاخص‌هایی همچون تورم، میزان فاصله قیمت کارخانه و بازار، تیراژ خودرو و ... مشخص کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ