کد خبر: ۱۶۲۰۴۷
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۹/۱۰

مالکان ۱۶.۵ درصد غول نفتی چین آماده خروج از ترکیب سهامداری شدند

مالکان ۱۶.۵ درصد غول نفتی چین آماده خروج از ترکیب سهامداری شدند

مالکان ۱۶.۵ درصد سهام غول نفتی چین آماده خروج از ترکیب سهامداری به دلیل احتمال زیاد حضور این شرکت در فهرست سیاه دولت آمریکا شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از بلومبرگ، شرکت ملی نفت فراساحلی چین (CNOOC) که اکتشاف‌گر اصلی آبهای عمیق در این کشور است، قرار است به فهرست شرکت هایی افزوده شود که متعلق به ارتش چین هستند یا تحت کنترل آن قرار دارد. این اقدام در راستای برنامه دولت ترامپ برای اقدامات سخت گیرانه جدید در قبال چین در هفته های پایانی ریاست جمهوری وی صورت می گیرد.

شرکت CNOOC کوچکترین شرکت در میان سه شرکت نفتی دولتی بزرگ چین پس از شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروشیمی چین (سینوپک) است. فعالیتهای CNOOC در دریای جنوب چین جنجال آفرین شده زیرا چین مدعی است حق حفاری در آب های دورتر از مرزها و در حدود ۲۰۰ مایلی کشورهایی نظیر ویتنام و فیلیپین را دارد.

سرمایه گذاران آمریکایی ۱۶.۵ درصد سهام در واحد هنگ کنگی شرکت CNOOC دارند و احتمال خروج سرمایه های آنها در صورت اضافه شدن این شرکت به فهرست سیاه دولت آمریکا وجود دارد. دونالد ترامپ ماه جاری فرمانی را امضا کرد که سرمایه گذاری آمریکایی در شرکت های چینی متعلق یا تحت کنترل ارتش چین را ممنوع می کند. ارزش سهام شرکت Cnooc Ltd به عنوان زیرمجموعه CNOOC در هنگ کنگ روز دوشنبه ۱۲ درصد سقوط کرد.

شرکت CNOOC همچنین میادین نفت و گاز آمریکایی دارد و با شرکت هایی نظیر اکسون موبیل در پروژه های بین المللی شریک است و از فناوری و تجهیزات آمریکایی استفاده می کند. با این حال این شرکت از سال ۲۰۱۲ که از شرکت های حفاری خارجی برای اکتشاف بلوک هایی در آب های مورد مناقشه دریای جنوب چین دعوت کرد در مرکز مناقشات ارضی در این منطقه قرار گرفته است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ