کد خبر: ۱۶۲۲۴۷
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۹/۱۵

آزادسازی واردات خودرو در سال آینده به یک شرط
معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد:

آزادسازی واردات خودرو در سال آینده به یک شرط

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه از آزادسازی واردات خودرو به یک شرط در سال آینده خبر داد و گفت: به نحوی بودجه تنظیم شد که اگر نرخ ارز و فروش نفت تغییر کرد آسیب چندانی به بودجه وارد نشود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از تسنیم، حمید پورمحمدی در نشست لایحه بودجه 1400 گفت:مخالفان ارز دولتی تاکید میکنند این ارز رانت زا و مخرب است اما طرفداران تاکید دارند با حذف این ارز فشار بر مردم بیشتر خواهد شد. بر این اساس از مجلس درتبصره یک اجازه خواهیم گرفت تا به اقتضای شرایط در این خصوص تصمیم گیری شود.

وی افزود: پیش بینی درآمد نفتی دولت 199هزار میلیارد تومان است و وزیر نفت تاکید کرده فروش 2.3میلیون بشکه نفت در روز قابل تحقق است. بر اساس گفتگوی رییس جمهور و همتی  رییس کل بانک مرکزی مکلف شد تا نرخ ارز را به 11500 تومان برساند. اما به نحوی بودجه تنظیم شد که اگر نرخ ارز و فروش نفت تغییر کرد آسیب چندانی به بودجه وارد نشود. 8 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی و دو‌میلیارد دلار نیز برای تامین دارو لحاظ شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: تا پایان سال دو‌میلیارد دلار ارزی دیگر برای واردات کالای اساسی پیش بینی شده که مجموع این رقم به هشت میلیارد دلار خواهد رسید. در خصوص فروش نفت برای شکست شرایط تحریمی یک الزام تکلیف وجود دارد اما در بستن بودجه باید مولفه های دیگر را لحاظ کرد. آنچه که فروخته شده و سال آینده وصول میشود و اگر ارز از11500تومان پایین تر آمد میتوان پیش فروش نفت انجام داد. به هر ترتیب تاکید اصلی بر فروش و‌تحقق 199هزار میلیارد تومان منابع از فروش نفت است.

پورمحمدی تاکید کرد: اگر کشور به روال عادی برگردد و فشار به کانالهای ارزی وارد نشود واردات ار جمله واردات خودرو به روال عادی برخواهد گشت. در غیر این صورت شرایط فعلی ادامه خواهد یافت.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ