کد خبر: ۱۶۳۸۳۸
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳

مرحله نخست تامین مالی تولیدکنندگان برق از بورس با ۶۵۷.۹ میلیارد تومان
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی اعلام کرد :

مرحله نخست تامین مالی تولیدکنندگان برق از بورس با ۶۵۷.۹ میلیارد تومان

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی از اولین تامین مالی تولید کنندگان برق دولتی از بورس خبر داد که شامل ۶۵۷.۹ میلیارد تومان بود .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن طرزطلب از آغاز مرحله نخست اولین عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق بخش دولتی در روز جاری خبر داد و گفت: شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی در راستای تامین مالی طرح های توسعه ای بنا دارد طی دو مرحله نسبت به انتشار و عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق به ارزش 1.3 هزار میلیارد تومان در بازار مشتقه بورس انرژی اقدام کند که در گام نخست 657.9 میلیارد تومان از این اوراق امروز سه شنبه در این بازار با موفقیت عرضه اولیه شد.

وی ادامه داد: امروز دو میلیون و 420 هزار و 743 قرارداد سلف موازی استاندارد برق توسط شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به ارزش 657.9 میلیارد تومان در نماد "سحرا 021" به روش حراج ناپیوسته در حالی عرضه شد که تعهد پذیره نویسی این اوراق به گروه خدمات بازار سرمایه سهم آشنا و شرکت تامین سرمایه امین اختصاص یافته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم نیز نقش بازارگردان را برای این اوراق طی دوره عرضه ثانویه ایفا خواهد کرد که طبق امید نامه این عرضه اولیه ، بازدهی سالانه این اوراق حداقل 17.5 درصد خواهد بود. همچنین این اوراق منضم به قراردادهای اختیار خرید و فروش تبعی بوده و دوره زمانی این قراردادها دو سال پس از تاریخ شروع عرضه اولیه است.

طرزطلب عنوان کرد: اوراق سلف موازی استاندارد از سود بین دوره ای برخوردار نیست و در پایان دوره، خریدار می تواند با توجه به قیمت اوراق در سررسید و براساس قیمت اختیار خرید یا فروش تبعی نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اقدام کند. این اوراق از طریق کارگزاری امین آوید عرضه می شود و کارگزار بازارگردان نیز شرکت کارگزاری سهم آشنا است.

وی با اشاره به اینکه این مسئله نشان از انعطاف پذیری شرکت و کادر تامین مالی با توجه به محدودیت های موجود برای شرکت های دولتی است، اظهار امیدواری کرد: با رفع محدودیت‌های شرکت‌های دولتی و هموار کردن مسیر استفاده از بازار سرمایه از طریق اصلاحات قوانین و مقررات می توان مسیر توسعه جدیدی را برای سنوات آتی ترسیم و پروژه های دولتی را به سرانجام رساند.

طرزطلب اضافه کرد: اتکا شرکت های دولتی به منابع عمومی دولتی مهمترین عامل توقف یا افزایش دوران ساخت پروژه های دولتی بوده به نوعی که بعضاً طرح یا پروژه دولتی دیگر توجیه پذیری اقتصادی ندارد از این رو تمرکز بر سایر روش های تامین مالی یکی از الزامات پیشرفت و توسعه ظرفیت در هر بخشی است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ