کد خبر: ۱۶۴۰۶۲
۰:۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱

تولید تختال با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر در فولاد مبارکه
برای نخستین بار انجام شد:

تولید تختال با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر در فولاد مبارکه

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه از تولید تختال با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متری برای نخستین بار با هدف تأمین حداکثری محصولات مورد نیاز لوله‌های انتقال نفت و گاز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مختار بخشیان گفت: در دو سال اخیر با تولید تختال‌های ویژۀ تولید لوله‌های محیط نفت و گازترش به این نتیجه رسیدیم که اگر بتوانیم ضخامت تختال را در ماشین ریخته‌گری شمارۀ 5 افزایش دهیم، بخشی از نگرانی‌ها و مشکلات کیفی که بعضا در تختال‌ها وجود دارد با افزایش ضخامت بصورت طبیعی رفع خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از عیوب داخلی تختال‌ها ازجمله ترک‌های ریز یا جدایش در زمان نورد مشخص می‌شوند، افزود: طبیعی است که هرقدر ضخامت را بیشتر کنیم بعد از انجام عملیات نورد به‌دلیل اینکه باید ضخامت بیشتری کم شود این عیوب برطرف می‌شوند. این دستاورد خبر خوبی بویژه برای صنایع نفت و گاز و پروژه‌های آتی خواهد بود. از این پس به‌راحتی می‌توان این نوع تختال را تولید کرد و اگر نگرانی یا تردیدی در زمینۀ پروژه‌های نفتی و گازی وجود داشته باشد از این پس بطور کامل برطرف خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: بخشی از این تختال‌ها باید برای انجام عملیات نورد به شرکت اکسین اهواز منتقل شود تا پس از عملیات نورد به انواع ورق موردنیاز در تولید لوله‌ها و مخازن نفت و گاز تبدیل شود و این دستاورد خبر خوبی برای صنعت فولاد و لوله است. هدف اصلی از این اقدام، افزایش کیفیت و اطمینان از دست‌یابی به کیفیت مطلوب در محصولات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز است. در کنار این اقدام، دانش فنی تولید این محصولات نهادینه و زمینۀ افزایش کمیت محصول با افزایش دبی متریال فراهم شد.

بخشیان عنوان کرد: این دستاورد با همکاری بخش‌های مختلف از جمله کارکنان تولید، تعمیرات، تعمیرگاه مرکزی، واحد متالورژی و روش‌های تولید و امور مهندسی با محوریت گروه ریخته‌گری به سرانجام رسید.

غلامرضا سلیمی مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه نیز گفت: یکی از رسالت‌های فولاد مبارکه در سال‌های گذشته تأمین حداکثری نیازهای داخلی و تنوع در زمینۀ محصولات فولادی بوده است. در همین زمینه، متخصصان با توجه به اعلام نیاز به تولید تختال با ضخامت 300 میلی‌متر بر آن شدند که مقدمات لازم را برای تولید این محصول فراهم آورند و طی یک پروژۀ تخصصی 6 ماهه، تولید این محصول را که تاکنون در داخل صورت نگرفته به سرانجام برسانند.

وی افزود: در راستای اجرای این پروژه گروهی از کارشناسان داخلی شرکت تشکیل و هر گروه در زمینه‌های تخصصی شروع به فعالیت کرد و نتیجۀ این تلاش تولید تختال با ضخامت 300 میلی‌متر در فولاد مبارکه بود. نظر به اینکه ماشین 5 ریخته‌گری طبق طراحی اولیه حداکثر توانایی تولید تختال با ضخامت 250 میلی‌متر را داشت، اقدامات اصلاحی و تغییرات موردنیاز برای ارتقای ظرفیت این ماشین صورت گرفت. در شروع این پروژه، چالش‌های متعددی ازجمله موارد تولیدی، مکانیکی و برق و ابزار دقیق پیش رو قرار داشت اما همۀ این موارد رفع و محصول نهایی تولید شد.

قاسم خوشدل پور مدیر ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه هم با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در زمینۀ تولید این محصول گفت: در فرآیند ریخته‌گری پیوستۀ تختال در دستگاه های ریخته‌گری، متغیرهای فراوانی تأثیرگذار است. نکتۀ مهم در این زمینه محاسبۀ جدول‌های مربوط به خنک‌سازی اولیه و ثانویۀ ماشین ریخته‌گری و محاسبۀ دقیق نقطۀ انجماد با توجه به تغییر ضخامت تختال است که کلیۀ موارد فوق بصورت کاملا تخصصی محاسبه و انجام شد.

وی افزود: گروه مکانیک نیز محاسبۀ جدول گپ سگمنت‌ها بر مبنای ضخامت 300 میلی‌متر را بر عهده داشت و با محاسبات دقیق و تغییر در سیستم‌های هیدرولیک، فشار هیدرولیکی لازم برای تولید این محصول را فراهم ساخت. در ادامه نیز با تهیۀ نقشه و پیگیری ساخت سری شمش بدلی جدید این مورد را رفع کرد.

محمد فخری رئیس تولید و تعمیرات ماشین شمارۀ 5 ریخته‌گری هم عنوان کرد: با توجه به اینکه دستگاه ریخته‌گری شمارۀ 5 برای حداکثر ضخامت 250 میلی‌متر طراحی شده بود چالش اصلی پیش روی گروه برق و ابزار دقیق محاسبۀ نیروی گشتاور لازم جهت حرکت تختال بود. به‌دلیل عمودی بودن قوس ماشین ریخته‌گری شمارۀ 5 و تغییر مداوم شیوۀ کاری موتورهای سگمنت‌ها از موتوری به ژنراتوری و درگیری بیش‌ از پیش مقاومت‌های حالت ترمزی در درایوهای الکتریکی و به‌تبع آن متغیرهای الکتریکی موتورهای سگمنت‌های خط و قابلیت هماهنگی و بالانس نیروی گشتاور اعمال‌شده به نقاط مختلف را طلب می‌کرد که با انجام فعالیت‌های مداوم کارشناسی، پیاده‌سازی شرایط با دانش بومی کارشناسان واحد ریخته‌گری در نهایت امکان تولید تختال با ضخامت 300 میلی‌متر فراهم شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ