کد خبر: ۱۶۴۳۲۴
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۷

پاسخ ربیعی به دخالت دولت در بورس / عدم شباهت بازار سهام با موسسات غیرمجاز

پاسخ ربیعی به دخالت دولت در بورس / عدم شباهت بازار سهام با موسسات غیرمجاز

سخنگوی دولت ضمن اشاره به انتظارات از بایدن گفت: طرح دخالت دولت در بورس بی معنا است و دود شدن سرمایه های مردم، شباهتی با موسسات اعتباری غیرمجاز ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی ربیعی در نشست خبری با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران اظهار داشت: این جنگ در ابتدا موجب شوک در نوسانات شدید نرخ ارز، کاهش تولیدات صنعتی، ایجاد گسست در چرخه تجارت خارجی و کاهش شدید درآمدهای نفتی و غیرنفتی شد اما نیمه دوم سال ۹۹ حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد است. در این شرایط اهمیت بازارهای اقتصادی ایجاب می‌کند آرامش لازم در این بازارها برقرار باشد.

وی افزود: از سوی دیگر دولت در سیاست خارجی برجام را با همه سختی‌ها حفظ کرد. همین تدبیر موجب عدم موفقیت دولت قبلی آمریکا در ایجاد اجماع جهانی و حتی داخلی آن کشور شد. امروز در ساخت پالایشگاه بید بلند ۶۵ درصد توسط شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفته است. صنایع لوازم داخلی و کفش و پوشاک و خوراکی‌ها و همینطور قطعه سازی‌ها به شدت رشد کرده اند. این روزها تلاش دولت در جهت کاهش قیمت ارز به قیمت واقعی، پس گرفتن سهم بازار نفت جهانی با افزایش تولید، ایجاد گشایش در ورود منابع ارزی و آغاز روند مثبت در انتقال ارز و از همه مهمتر افزایش تولید داخلی است.

این مقام مسئول ادامه داد: با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف‌های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی در حال ورود به مرحله جدیدی است. همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند مدیریت و به تعادل برسد. در این شرایط دولت در صف مقدم احقاق حقوق ملت است و این را باید تقویت کنیم و هر گونه نشان دادن عدم انسجام در داخل باعث تداوم تحریم و ایجاد دو دستگی در جامعه خواهد بود.

انتظارات از دولت جدید آمریکا

ربیعی با توجه به تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن دولتی که ادعا دارد در مبارزه همه گیری کرونا خوب عمل خواهد کرد، انتظار می‌رود انتقال منابع ارزی متعلق به ایران را برای مبارزه با کرونا و گسترش سلامت و تامین غذا آزاد کند و تحریم بانکی برای اتصال منابع ارزی به سرعت پایان یابد. تاکنون ۱۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به کرونا شده و مرگ و میر از ۲ میلیون نفر گذشته است. کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. ویروس‌های جهش یافته و کشنده در برخی نقاط جهان مشاهده شده است. در تهران نیز بستری شده‌های سنین ۵ تا ۱۷ ساله افزایش یافته است. 

آغاز واکسیناسیون گروه های پرخطر در دهه فجر

وی عنوان کرد: واکسن موضوع مهم افکار عمومی است. مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در بنیاد برکت، انستیتو رازی و انستیتو پاستور به خوبی به پیش می‌رود. و امید می رود در اواخر بهار یا تابستان سال آینده مردم از واکسن ایرانی که کاملا در دسترس عموم خواهد بود استفاده کنند. با نهایی شدن قرارداد تامین واکسن، واکسیناسیون گروه های پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد.

مذاکره با دولت بایدن درباره برجام

سخنگوی دولت درباره مذاکره با دولت بایدن گفت: تاکنون هیچ گفت و گو و تماسی با دولت جدید آمریکا نداشتیم. منتظر موضع دولت جدید و لغو تحریم های غیر قانونی هستیم. هیچ برنامه ای برای مذاکره فعلا وجود ندارد. البته آمریکا تا ابد زمان نخواهد داشت و پنجره فرصت نه تنها و برای آمریکا بلکه برای اعضای برجام محدود است.

زمان محدودیت دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای

ربیعی درخصوص زمان محدودیت سطح دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای نیز توضیح داد: براساس زمان ابلاغ قانون مجلس، اولین قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در هفته اول اسفند ماه آغاز خواهد شد. البته باید توجه داشت بازرسی‌های مربوط به توافق‌نامه پادمانی همچنان پابرجا خواهد ماند و عمده بازرسی‌ها و دوربین‌ها مربوط به این توافق‌نامه پادمانی است که طبق روال ادامه خواهد یافت.

طرح دخالت دولت در بورس بی معنا است

وی درباره دخالت ها در بورس تصریح کرد: بخشی از سیاست گذاری های کلان مرتبط با بازار سرمایه است. لذا طرح موضوع دخالت یا عدم دخالت دولت بی معنا است اما دولت به ساز و کارهای قانونی در بورس معتقد بوده و بر آن اصرار دارد. به عنوان مثال انتخاب رئیس بورس، اقدامی است که ازطریق ساز و کار شورای عالی بورس انجام می شود. قطعا این برداشت نه تنها درست نیست بلکه برعکس برخی اظهارنظرها و سیاست های نسنجیده از سوی افرادی غیرمرتبط و خارج از دولت بر بازار سرمایه تاثیر گذار و دخالت در بورس محسوب می شود.

دو موضوع مورد توجه در بازار سرمایه

این مقام مسئول با ذکر مثالی ادامه داد: وقتی درباره قیمت ارز مبدا یا خوراک پتروشیمی در بودجه ۱۴۰۰ بیش از تصویب نهایی اظهار نظر می کنند باعث به هم خوردن بازار می شوند. در واقع گستردگی بازار سرمایه در ماه های اخیر و اثرگذاری عوامل مختلف ‌دو موضوعی هستند که باید به آنها توجه داشت و در این زمینه حساسیت به خرج داده شود و اجازه دهیم متولیان امر بطور تخصصی درباره بورس صحبت کنند.

اتفاقات بازار سهام شباهتی با موسسات اعتباری غیرمجاز ندارد

ربیعی با بیان اینکه رویکرد دولت نسبت به بورس همواره حمایتی بوده، افزود: حفظ استقلال بازار سرمایه و منافع مردم برای دولت یک اصل است و در این راستا از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد. اتفاقی که در بازار سهام رخ داده هیچ شباهتی با موسسات مالی اعتباری غیرمجاز که محصول دولت پیشین بود،‌ ندارد. بازار سهام کاملا شفاف و تحت نظارت است که براساس ساز و کار ها فعالیت می‌کند و چشم انداز سرمایه گذاری در آن باید بلند مدت باشد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ