کد خبر: ۱۶۴۳۶۳
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۸

۱۰ سئوال از دژپسند درباره بازارگردانی،دامنه نوسان ، فعالیت مخرب دو صندوق و...
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد :

۱۰ سئوال از دژپسند درباره بازارگردانی،دامنه نوسان ، فعالیت مخرب دو صندوق و...

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، ۱۰ سئوال در مورد بازارگردانی سهام، اوراق تبعی ، دامنه نوسان و حجم مبنا ، عدم برخورد با فعالیت مشکوک و فعالیت های مخرب دو صندوق و... از وزیر اقتصاد مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مصطفی آقا میرسلیم با ارسال نامه‌ای به فرهاد دژپسند ، 10 سئوال و انتقاد درباره بازارگردانی، انتشار اوراق تبعی ،  اصول عرضه و تقاضا ،دامنه نوسان ، حجم مبنا ، کاهش  تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی ، زیان دهی صندوق های با درآمد ثابت ، عدم برخورد با فعالیت های مشکوک و فعالیت های مضر و مخرب صندوق های تثبیت و توسعه مطرح کرد.

وی در این نامه آورده است : بازار سهام(بورس) به وضعیت اسفناکی مبتلا شده و علی رغم وعده‌های متعدد مسئولان و متولیان امر به صورت روز افزون با افت شاخص و از دست دادن ارزش رو به رو بوده و موجب خسران عظیم مادی و معنوی در سطح ملی شده است.

در خصوص نوع عملکرد متولیان و تصمیمات و سیاست های اتخاذ شده در بورس و همچنین مقدار تأثیر اقدامات ضعیف و بعضا معکوس مدیران بورس در تشدید روند نزولی بازار سؤالات و شبهاتی مطرح شده که نیاز به شفاف سازی و پاسخگویی از طرف وزیر اقتصاد به عنوان متولی اصلی سازمان بورس دارد:

1- چرا راهکارهای مفیدی مانند عملیات بازارگردانی که یکی از پرسودترین بخش های بازارهای جهانی بورس است و باعث ثبات بازار و کاهش خطر سقوط می شود با ارائه شیوه ها و دستورعمل های اشتباه به عملیاتی ضررده تبدیل شده که بالاجبار و به صورت حداقلی در حال اجراست و چرا در اصلاح آیین نامه ها و ضوابط برای رونق و سودآوری آن تعلل می شود؟

2- چرا در افزایش مقدار بازارگردان ها که عامل ثبات بازار و جذب نقدینگی اند تعلل می شود؟

3- چرا در گسترش انتشار اوراق تبعی که عملیاتی بسیار مفید برای کاهش خطرپذیری بازار است تعلل شده و به صورت قطره چکانی در حال اجراست؟

4- چرا با عدم رعایت اصول عرضه و تقاضا در زمان افت بازار با فشار در عرضه های اول و صندوق ها و همچنین افزایش شناورسازی سهام شرکت های بورسی موجبات ریزش هرچه بیشتر بازار بوجود آمده است؟

5- چرا با اتخاذ تصمیم تحدید دامنه نوسان که قبلا نیز سابقۀ اجرای ناموفق داشته (در زمان مدیریت عبده تبریزی ) باعث ایجاد صف های خرید و فروش و افزایش بار معاملات و در نتیجه کندی سامانه شده و این تجربه ناموفق دوباره تکرار شده است؟

6- چرا متولیان بورس با کاهش مقدار تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی در زمان نزول بازار باعث کاهش تقاضا شده و خطرپذیری بازار را به سمت حقیقی ها منتقل کرده است؟

7- چرا اصلاح حجم مبنا که تصمیم درستی بوده و در دورۀ مدیریت قبل اتخاذ شده هنوز مشکلاتی دارد و در اصلاح آیین نامه ها تعلل شده است؟

8- چرا با اتخاذ روند اشتباه و اجباری، باعث زیان دهی صندوق های با درآمد ثابت شده و این بخش بسیار مفید بازار را درگیر مشکلات عدیده کرده است؟

9- چرا سازمان بورس در برخورد با فعالیت های مشکوک، غیر قابل توجیه و تخریب کنندۀ ثبات و جو روانی بازار از جمله افزایش غیر معقول ارزش بعضی شرکت ها مانند بیمه پاسارگاد و همچنین عدم عرضه سهام بعضی شرکت ها در اوج تقاضای بازار مانند شرکت پارس الکتریک تعلل کرده و می کند ؟

10- چرا سازمان بورس نسبت به برخورد با فعالیت های مضر و مخرب صندوق های تثبیت و توسعه بازار تعلل ورزیده و در مورد شفاف سازی نحوه عمکرد و انتشار صورت های مالی از جمله ترازنامه و سود و زیان آنها اقدامی نکرده است؟

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ