کد خبر: ۱۶۵۲۶۵
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۳

دلایل نوسان شاخص و پیش بینی معاملات در اسفند + نحوه جلوگیری از زیان
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

دلایل نوسان شاخص و پیش بینی معاملات در اسفند + نحوه جلوگیری از زیان

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل موثر در ایجاد نوسان شاخص و توصیه به سهامداران برای جلوگیری از زیان سنگین در زمان ریزش ، روند معاملات در اسفند را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیمان حدادی با اشاره به روند معاملات بورس در بهمن ماه به ایرنا گفت: در ماه گذشته چند اقدام از سوی سازمان بورس برای بهبود وضعیت بازار پیش گرفته شد که مهمترین آن انتشار EPS شرکت ها بود تا از این طریق اقدام به پیش بینی سود سال ۹۹ کنند. دومین اقدام مربوط به نامتقارن کردن دامنه نوسان است که با توجه به تلاش مسئولان برای کاهش نوسان در بازار اما تا پایان بهمن ماه هیچ یک از دو اقدام، کمک چندانی برای بهبود وضعیت بازار انجام نداد.

وی افزود: یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد نوسان در معاملات بورس شد، تغییر قیمت ارز بود. در این ماه قیمت دلار از ۲۶ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و دوباره در مدار رشد قرار گرفت و دوباره تا ۲۶ هزار تومان افزایش یافت. تناقض بین قیمت ارز با بازار سهام این بود که با کاهش قیمت ارز تا ۲۰ هزار تومان، روند بازار نزولی و قیمت سهام با کاهش همراه شد اما با افزایش نرخ ارز، قیمت سهام رشد چندانی را تجربه نکرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که تا حدودی برای بازار روشن بود و باعث شد برای سرمایه گذاران دلیل قانع کننده ای جهت خرید بوجود نیاید این بود که آمریکا و ایران به این زودی ها به سمت برجام پیش نمی روند. موضوع دیگری که در بهمن ماه به بازار لطمه زد، مباحث مربوط به بودجه سال ۱۴۰۰ و مذاکرات انجام شده بین مجلس و دولت بود.

حدادی عنوان کرد: لایحه بودجه در زمینه تامین مالی دولت بصورت مستقیم و غیرمستقیم بر بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود. در کنار آن بحث درآمد و هزینه‌هایی که به برخی از صنایع تحمیل می شود هم بصورت غیر مستقیم بر بازار سرمایه تاثیر می گذارد. نکته دیگر که در بهمن ماه بر روند بازار تاثیر گذار بود، منتفی شدن افزایش نرخ بهره بانکی بود. بسیاری از فعالان بازار انتظار داشتند این موضوع کمک کننده به معاملات بازار باشد اما تاثیری نداشت و نتوانست زمینه ورود نقدینگی بیشتر به بازار را فراهم کند.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت های جهانی مانند نفت، کامودیتی ها و فلزات پایه باعث می شود ارزندگی برخی از صنایع بیشتر از قبل شود و چشم انداز سودآوری آنها برای سال ۱۴۰۰ بهبود یابد اما همچنان این عامل بنیادی کمکی به بازار نکرد. ممکن است همه این عوامل بنیادی که در بهمن رخ داد اما زمینه روند صعودی بازار را فراهم نکرد، بتواند در اسفند ماه بر مسیر معاملات بازار تاثیر بگذارد تا از این طریق  آخرین ماه سال با بازدهی معقول به پایان برسد.

کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: شرکت های کوچک و بزرگ در ماه گذشته با بازدهی و روند یکسانی همراه بودند زیرا شاخص کل و شاخص هم وزن، بازدهی نزدیک به یکدیگر را ثبت کردند. تاثیر برخی از عوامل مانند دامنه نامتقارن در کنار دیگر عوامل می تواند در اسفند ماه تاثیر مثبت داشته باشد اما سهامداران نباید در انتظار روند صعودی پرشتاب شاخص بورس باشند بلکه می توان اعلام کرد برآیند بازار سرمایه در اسفند ماه مثبت خواهد بود.

حدادی با اشاره به اینکه نقدینگی موجود در بازار سرمایه بین صنایع کوچک و بزرگ چرخش خواهد داشت، گفت: احتمال اینکه در روزهای آخر اسفند به دلیل تسویه اعتبارات تا حدودی قسمت عرضه در بازار افزایش پیدا کند، وجود دارد. در ماه های پایانی سال حقوقی ها چندان خریدار در بازار نخواهند بود و حتی اقدام به فروش سهم هایی می کنند که در سود هستند.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه از آخرین روز معاملاتی سال جاری که ۲۷ اسفند ماه است تا اولین روز کاری سال آینده، بازار سهام ۱۰ روز متوالی تعطیل است به همین دلیل پیش بینی می شود در هفته پایانی اسفند بر وزن فروش بازار اضافه شود اما بازار در سه هفته ابتدایی اسفند، متعادل و به سمت مثبت خواهد بود. به سهامداران توصیه می شود ۵۰ درصد از پرتفوی را سهام و ۵۰ درصد دیگر را به سمت خرید اوراق با درآمد ثابت پیش ببرند تا در صورتی که بازار ریزش کرد متحمل ضرر و زیان سنگین نشوند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ