کد خبر: ۱۶۵۳۶۹
۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۵

دولت در اجرای طرح های عمرانی مجاز به استفاده از بورس شد + شرایط
با مصوبه جدید مجلس :

دولت در اجرای طرح های عمرانی مجاز به استفاده از بورس شد + شرایط

با مصوبه جدید مجلس ، دولت مجاز شد برای اجرای طرح های توسعه عمرانی از ظرفیت ها و ابزارهای مالی بازار سرمایه استفاده کند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان ادامه بررسی های مجلس از بخش درآمدی لایحه بودجه سال آینده، پیشنهاد شمس الدین حسینی برای الحاق به تبصره 5 ماده واحده لایحه با 202 رأی موافق تصویب شد .

براساس این گزارش، دولت مجاز شد نسبت به تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای که اهمیت و کارکرد راهبردی آنها با پیشنهاد دستگاه های اجرایی ذیربط به تایید سازمان برنامه و بودجه می رسد از طریق ابزارها و روش های بازار سرمایه ای اقدام کند.

سقف منابع موضوع این بند، حداکثر 30 درصد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه مصوب در هر فصل تعیین شد و دولت مکلف است به منظور حفظ جریان نقدینگی مورد نیاز، ضمن در اولویت قراردادن تخصیص طرح های موضوع این بند، برای پرداخت سود و حسب مورد بازپرداخت اصل منابع مالی، پیش بینی اعتبار لازم در سال های بعد را به عمل آورد.

آیین نامه اجرایی این بند شامل شیوه های اجرایی، ابزارهای مالی و مواردی همچون تعیین حداکثر سود قابل پرداخت، نرخ کارمزد، نحوه تضمین و بازپرداخت تعهدات تصویه نهایی و و نحوه تقسیم ریسک، حداکثر دو ماه بعد از ابلاغ قانون با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

توضیحات نماینده مجلس

در این رابطه شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس توضیح داد: یکی از موارد مورد نیاز اصلاح ساختار بودجه ، اصلاح نحوه تامین مالی پروژه ها و جبران کسی بودجه است و روش تامین پروژه های عمرانی باید اصلاح شود . در حال حاضر برای اجرای پروژه ها از بانک ها و یا منابع بودجه استفاده می شود که افزایش نقدینگی را به همراه دارد اما بازار سرمایه فرصت مناسبی است که باید از آن برای اجرای پروژه های عمرانی استفاده کرد .

پروژه های عمرانی دارای اهمیت زیاد می توانند تا 30 درصد از سقف هر فصل از بازار سرمایه تامین مالی شوند. کارگروهی نیز ساختار تعیین سود منابع استفاده شده از بازار سرمایه را مشخص می کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ