کد خبر: ۱۶۵۴۴۰
۰:۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۷

پاسخ مدیر سازمان بورس به واکنش عمده سهامداران به یک اتفاق کوچک
مدیر روابط عمومی سازمان بورس مطرح کرد:

پاسخ مدیر سازمان بورس به واکنش عمده سهامداران به یک اتفاق کوچک

مدیر روابط عمومی سازمان بورس به واکنش عمده سهامداران به یک اتفاق کوچک پاسخ داد و گفت: بیش واکنشی منجر به پیامدهای مخرب و القای جو منفی و مثبت کاذب بر بازار سهام می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سیاوش وکیلی در خصوص واکنش عمده سهامداران به یک اتفاق کوچک به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بیش واکنش در بازارهای مالی یک رفتار شناخته شده است. با توجه به حضور تعداد زیادی از اشخاص که با تصمیم گیری و رفتار می توانند بر بازار و قیمت ها اثر گذار باشند، موضوع واکنش و رفتار القایی از اهمیت خاصی برخوردار است. بیش واکنشی یکی از ناهنجاری های قابل مشاهده در بازار سرمایه است که پیامدهای مخربی از جمله عدم کارایی بازار را به دنبال دارد و سبب ایجاد و القای جو منفی و  مثبت کاذب بر روند کلی معاملات خواهد شد.

وی افزود: بیش واکنش به معنای انجام رفتارهای هیجانی و سریع بر اساس تغییرات حادث شده در روند معاملاتی و قیمت ها است که بر مبنای تحلیل و استراتژیک معینی صورت نمی گیرد. طبق شواهد موجود و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه، بخشی از افت شدید قیمت سهام شرکت‌ها و همچنین شاخص های بورسی به رفتار هیجانی معامله‌گران و موضوع واکنش مضاعف برمی گردد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: عموما سهامداران و تازه واردها بدون دریافت آموزش های لازم در عرصه معاملات بازار سرمایه حاضر می شوند اما باید بدانند رفتارهای هیجانی به دلیل داشتن ضعف در تحلیل بازار است و چیزی به جز ضرر و زیان در پی نخواهد داشت. توجه به تحلیل های تخصصی، عدم پیروی از شایعات، داشتن استراتژیک معاملاتی و پیگیری اخبار از منابع معتبر از جمله راه های جلوگیری از این پدیده بشمار می رود. کنترل رفتار هیجانی می تواند به سرمایه گذاران و سیاست گذاران در عرصه بازار سهام کمک کند تا با ایجاد کارایی لازم در سه سطح عملیاتی، اطلاعاتی و تخصیصی به سمت بازاری شفاف، منصفانه و کارا حرکت کنند.

وکیلی درخصوص اینکه چرا سهامداران به اتفاقات منفی بیشتر از اتفاقات مثبت واکنش نشان می دهند؟ توضیح داد: این مورد فقط به ایران اختصاص ندارد بلکه در تمام دنیا به همین صورت است و به کمک توسعه فناوری و ارتباطات آدم ها نسبت به موضوعات منفی بیشتر واکنش نشان می دهند. در کل اخبار منفی بیشتر برای مردم جذابیت دارد و این ماجرا فقط اختصاص به بورس و اقتصاد ندارد بلکه در تمام ابعاد چه اجتماعی چه سیاسی به همین صورت است.

به گفته وی، اگر به رفتارهای افراد در زندگی روزمره نگاه کنیم خواهیم دید افراد موارد مثبت را  با اطرافیان به اشتراک نمی گذارند چون فکر می کنند اخبار خوب جزء بدیهیات است اما هر موضوع منفی در هر زمینه به شدت بزرگنمایی می شود و همراه با بیش واکنش و رفتار هیجانی باعث آسیب به بازار می شود. کاش این ماجرا یک طرفه بود ولی مفهوم ارتباطات یک مفهوم دوطرفه است وقتی اتفاقی آن طرف می افتد، تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران خود را در این تله منفی می اندازند و همدیگر را پوشش منفی می کنند و این قضایا باعث بوجود آمدن شرایط موجود در بازار سرمایه می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
0
0
پاسخ
این همه صغری ، کبری فلسفه بافی ، همدیگر را مقصر وانگشت اتهام را به طرف یکدیگر کرفتن ندارد ،مقصر اصلی اون که با دعوت ،وعده ،صیانت ،حمایت ،۹ ماه قبل مردم کشاند به این بازار بعد هر چه نقدینگی در بازار بود به وسیله اعوان انصار خود خارج کرد ،مشکل بازار عدم نقدینگی است ،که هیچ نیروی هم توان مقابله با این غول ندارد برای همه شاخ ،شانه میکشه ،مردم زیان دیده ،وبازار را داده دست ی مشت کفتار صفت که به هیچ خبری روی خوش نشان نمی ده ، از ب بسم‌الله شروع به تشکیل صف فروش ،جو نا امیدی ،ترس،فرار،سرخوردگی در بین اهالی بازار ،،،،،،،،،،


» سیدمسعود | ساعت ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
0
0
پاسخ
با همین اوضاع اگر بازار یه تکونی بخوره و ۱۰ روز مثبت بشه همین ملت هیجانی شروع به خرید سهام میکنن بدون هیچ تحلیلی توی زمین و سکه و ماشینم همینه
» احسان | ساعت ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
0
0
پاسخ
یکی به این رررررریس بورس بگه کسااانی که تازه واردن و بلد نیسن و رفتن پالااایش رو گرفتن تاااخرخره تو ضررن. ربطی به اموزش و جدید بودن نداررره.
طرف رفته باکارت ملی دارا دوم گرفته اموزش و جدید بودن داره.
خدااایا خودت نجاتممون بده از این رررررریساااا
» یوسف | ساعت ۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۸
0
0
پاسخ
سلام
به همین آقای وکیلی بگید که مسئول قبل شما آقای فلاح، از طریق شبکه های اجتماعی مثل اینستا ارتباط برقرار میکرد و مشکلات را میشنید.
شما که رفتین در پشت میز قائم شدین
» یه ایرانی فلک زده دچار بورس تهران | ساعت ۱۱:۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۸
0
0
پاسخ
اصل سرمایه آورده من ۷۰ % درصدش رفت و پولم رسید به ۳۰ % درصد
و در بازار خارج از بورس قیمت اجناس ۱۰۰۰% درصد گرون شد
مهم : به غیر از اینکه ۷۰ % درصد اصل پولم رو در بورس تهران باختم در واقع ارزش واقعی باقی مانده پولم ۱۰۰۰% درصد کم شد
با بورس تهران دیگه برای آینده چیزی نمونده که بتونم نفس بکشم و هرچی توی ۲۰ سال کار کردم تموم شد
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ