کد خبر: ۱۶۵۴۵۸
۰:۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۷

تحلیلی جالب از علت ریزش بورس و اطلاعاتی که به سهامداران نمی رسد !
یک کارشناس اعلام کرد :

تحلیلی جالب از علت ریزش بورس و اطلاعاتی که به سهامداران نمی رسد !

یک کارشناس با تحلیلی جالب، علت ریزش بورس از منظر گزارشگری مالی را با مثالی از بازار مسکن بررسی و خواهان انتشار اطلاعاتی از شرکت ها شد که به سهامداران نمی رسد !

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امین حاجیان‌نژاد استادیار حسابداری دانشگاه اصفهان با انتشار مطلبی با عنوان "سقوط قیمت سهام: بحران تعیین ارزش با اطلاعات غیرملموس مالی" در دنیای اقتصاد اعلام کرد: به دنبال کاهش مداوم ارزش سهام از تابستان تا‌کنون، عده زیادی از سهامداران به ویژه جدیدالورودها متضرر شدند و اعتماد به بورس خدشه‌دار شد.

ریزش بورس از نگاه حسابداری و گزارشگری مالی با مثالی از بازار مسکن

دلایل زیادی برای این سقوط قیمت‌ها توسط کارشناسان ذکر شد که حباب قیمت‌ها یا عدم حمایت نهادهای وابسته به دولت از جمله آنها است اما بد نیست از منظر حسابداری و گزارشگری مالی نیز موضوع بررسی شود.

آنچه در گزارشگری مالی شرکت‌ها و در بخش یادداشت‌های پیوست صورت‌های مالی می‌آید، تقریبا منطبق بر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری است و شاید به همین دلیل تلاشی برای برخی از شفاف‌سازی‌هایی که مورد نیاز محیط اقتصادی ایران است ولی در سایر کشورها ممکن است مصداق نداشته باشد، انجام نشده است. شفافیت اطلاعاتی در فرآیند ارزش‌گذاری شرکت‌ها، موضوعی است که باید بیشتر مد نظر قرار گیرد.

در سال‌های گذشته با وجود کاهش سودآوری واقعی (سود تورم‌‌زدایی شده) سهام بسیاری از شرکت‌ها چند برابر شده و نسبت P/ E شرکت‌ها از ملاک‌های تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران، افزایش چشمگیری کرد ولی این موضوع الزاما به مفهوم ارزش های حباب‌گونه و بی‌پشتوانه نیست. آنچه محیط اقتصادی ایران را از بسیاری از کشورها متفاوت می‌کند، اجماع عمومی بر ارزش‌های جایگزینی و انحلال (فروش کنونی) است. مثال بارز آن در بخش مسکن مشهود است و در نظر اکثریت جامعه، افزایش قیمت زمین منطقی و ملاک مقایسه تورم است.

چرا خبری از حباب زمین و مسکن نشد اما در بورس شد ؟

برای ساختمان (آپارتمان) هم ارزش جایگزینی مصالح و تجهیزات و دستمزدها در شرایط موجود ملاک قرار می‌گیرد. به همین دلیل در هیچ برهه‌ای از دو دهه گذشته، شاهد افت دائمی قیمت مسکن نبوده‌ایم . چون باور عمومی ، رشد قیمتی را منطقی می‌داند و نکته حائز اهمیت اینکه بر مبنای ارزش دلاری در مقاطعی از زمان، قیمت زمین در تهران و برخی از شهرهای بزرگ با قیمت‌ شهرهای معروف کشورهای صنعتی برابری داشت یا حتی بیشتر بود.

این موضوع اما سبب تصور حباب در قیمت زمین و مسکن در ایران نشد. چون سرمایه‌گذار ایرانی، ملاک های دیگری برای ارزش گذاری پذیرفته و عرضه و تقاضا هم توجیه کننده علت شده است. اما برای شرکت‌های بورسی داستان بر چه اساس است.

ارزش گذاری بر مبنای سودآوری به ویژه سود عملیاتی منطبق بر تئوری‌های مالی پذیرفته شده است ولی متاسفانه به فروض اولیه آن توجهی نمی‌شود. در یک اقتصاد آزاد با تورم بسیار اندک و بازار رقابت نیمه کامل و کامل، استفاده از این نوع ارزش‌گذاری منطقی است. از جنبه حسابداری نیز تداوم فعالیت خود توجیه کننده ارزش‌گذاری سود محور است.

با وجود ثبات قیمت‌ها، نه قیمت دارایی‌های ثابت افزایش می‌یابد و نه شرکتی می‌تواند از محلی غیر از فیلد اصلی فعالیت سود هنگفتی را نصیب سهامداران کند. در ایران موضوع متفاوت است و بسیاری از شرکت‌ها در بازار انحصاری فعالیت می‌کنند و از حمایت‌های دولتی هم برخوردارند و از طرف دیگر مقادیر زیادی زمین و ساختمان دارند که ممکن است چند دهه پیش خریداری کرده باشند و حتی امکان فروش بخشی از آنها بدون آسیب به فعالیت اصلی آنها وجود داشته باشد.

با توجه به افزایش چند صدبرابری  قیمت زمین می‌توان تصور کرد تا چه میزان سودآوری شرکت ممکن است تغییر کند. پس الزاما توان سودآوری تعیین کننده ارزش نیست. مهم‌تر اینکه برای یک سرمایه‌گذار که رونق بقیه بازارها را بر مبنای ارزش جایگزینی توجیه می‌کند، بورس نیز استثنا نیست.

اطلاعاتی که از شرکت ها به سهامداران نمی رسد !

به عبارت دیگر ارزش دارایی‌های ثابت یک شرکت به ویژه ارزش جایگزینی ماشین‌آلات و قیمت زمین‌ها و ساختمان‌های آن ممکن است بیشتر از سود جاری شرکت حائز اهمیت باشد. چون سرمایه‌گذار می‌خواهد بداند چیزی که خریده در زمان کنونی چقدر پشتوانه دارایی فیزیکی و ملموس دارد (نه صرفا دارایی مالی(سهام) که صرفا یک سند است و نه چیز دیگر . ولی متاسفانه این اطلاعات اصلا گزارش نمی‌شود.

در یادداشت‌های پیوست صورت‌های مالی به ریز سرمایه‌گذاری‌ها از نظر مالی اشاره می‌شود یا بهای دارایی‌های ثابت که غالبا بهای تمام شده چند سال گذشته است، افشا می‌شود منتها آنچه سرمایه‌گذار و تحلیلگر نیاز دارد مقادیر فیزیکی دارایی‌ها و توان عملیاتی تجهیزات و ماشین آلات است که بتواند با برآورد، ارزش آنها را به‌روز کند و قیمت ذاتی جدیدی را تخمین بزند.

مثلا برای یک سرمایه‌گذار بسیار حائز اهمیت است که شرکت چه مقدار زمین و ساختمان و چه موقعیت منطقه‌ای و جغرافیایی در اختیار دارد. یا اینکه بهای تمام شده آن در زمان خرید چه بود. زیرا می‌تواند با یک تقریب ارزش آنها را روزآمد کند. یا ماشین‌آلاتی که شرکت استفاده می‌کند چه مقدار ارزبری داشته تا بتواند ارزش جایگزینی آن را بر مبنای نرخ ارز برآورد کند.

متاسفانه این اطلاعات افشا نمی‌شود و سرمایه‌گذار درگیر سوءاستفاده رانت‌های اطلاعاتی و شایعات می‌شود. چون می‌خواهد بسته‌ای سربسته را قیمت گذاری کند و چون اطلاعات ملموس و قابل درک ندارد با یک شایعه خریدار می‌شود و با شایعه دیگر فروشنده.

یک مثال از اهمیت اطلاعات

در سال‌های گذشته یکی از اولویت‌های اقتصادی دولت، گسترش و توسعه نیروگاه‌های برق برای تامین انرژی بخش‌های خانگی، کشاورزی و به ویژه صنعتی بود. نیروگاه‌هایی که با سرمایه‌گذاری‌های حداقل چند صدمیلیونی ساخته شده‌اند و فناوری ساخت اغلب آنها نیز منطبق بر ملاک‌های برتر جهانی است.

با این وجود سهام شرکت‌های تولید انرژی شاید افت شدید قیمتی داشته‌اند اما با یک برآورد از ارزش جایگزینی و مقایسه با قیمت‌های کنونی شاید سرمایه‌گذاران بتوانند منطقی‌تر و با اجماع‌نظر بیشتر تصمیم گیری کنند. این امر مستلزم اجبار افشای اطلاعاتی جدید و برمبنای ارائه اطلاعات فیزیکی و غیر مالی در یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی است که برای شرکت‌ها تهیه و ارائه آنها کار پرهزینه و مشکلی نیست .

مهم‌تر اینکه به قطع سیطره باندهای سوءاستفاده ازسرمایه‌گذاران و سهامداران می‌انجامد و ثبات سرمایه‌گذاری در بورس را تا حد زیادی تضمین می‌‌کند. با این اطلاعات سرمایه‌گذار می‌تواند ارزش‌های ترازنامه‌ای (صورت وضعیت مالی) را که ملاک اصلی تعیین ارزندگی سهام است و حسابداری نمی‌تواند آنها را به روز کند با برآورد منطقی به ‌ارزش‌های متعارف تبدیل کند .

با وجود اطلاعات ملموس برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار دیگر نیازی نیست دولت و نهادهای وابسته قیمت‌های سهام شرکت‌ها را تضمین کنند یا این تلقی را برای مردم ایجاد کنند. همان‌گونه که در بخش مسکن یا خودرو، سرمایه‌گذاران این انتظار را نداشته و ندارند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» بینام | ساعت ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
0
0
پاسخ
اتفاقا در مسکن پدیده حباب حتی شاید بیش از بورس هم موجود است ولی رسانه ای و در اخبار زیاد عنوان نمی شود.
اکنون با این قیمتهای میلیاردی وحشتناک و بیرحم چه کسی و یا کدام حقوق بگیر توانایی خرید آن را دارد؟!
آیا این حباب نیست؟!

» محمد نایب سالکی | ساعت ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
0
0
پاسخ
باسلام و احترام اگر به گفته کارشناس محترم ارزش سهام ها قیمت گذاری شود و مردم آگاه باشند و اعتماد از دست رفته برگردد بورس رونق اقتصادی خود را پیدا می‌کند
» Reza | ساعت ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
2
1
پاسخ
سلام.به نظر من تنها دلیل ریزش شدید بورس نوسانگیری دولت و حقوقی های نسبتا محترم از سهامداران خرد میباشد. که از مرداد ماه تا الان به دلیل یا دلایلی که معلوم نیس سعی در منفی کردن شاخص و سقوط قیمت سهام دارند و هر وقت سهامداران خرد قصد بالا بردن سهمی را دارند با فروش آبشاری از سهم رنج منفی می کشند .والسلام
» علی گردنده | ساعت ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۷
1
0
پاسخ
بورس دست یک سری سودجو از خدا بی خبر افتاد چون ریزش های اخیر نشان میدهد تا روند صعود را میگیرد با عرضه عجیب روبرو میشود
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ