کد خبر: ۱۶۵۷۲۶
۰:۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴

رشد ۵۲۰ درصدی نقدینگی  و ناترازی عملکرد بودجه در ۸ سال اخیر
رئیس کل دیوان محاسبات اعلام کرد:

رشد ۵۲۰ درصدی نقدینگی و ناترازی عملکرد بودجه در ۸ سال اخیر

رئیس کل دیوان محاسبات با اشاره به اینکه ناترازی عملکرد بودجه طی۸ سال،باعث رشد بیش از ۵۲۰ درصدی نقدینگی شده،نهضت کاهش قیمت تمام شده را از طرح های مهم اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهرداد بذرپاش با اشاره به ناترازی عملکرد بودجه و آثار آن در اقتصاد گفت: طبق تازه ترین گزارش دیوان محاسبات، پایه پولی در پایان سال 91 حدود 98 هزار میلیارد تومان بوده که در پایان نیمه اول سال جاری به بیش از 372 هزار میلیارد تومان رسیده که رشد بی‌سابقه 528 درصدی داشته است.

وی افزود: از سال 92 تا پایان 6 ماه نخست سال 99 خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی با رشد مطلق 372 درصدی مواجه شده و خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی رشد حدود 275 درصدی داشته است. همچنین خالص بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با رشد حدود 165 درصدی مواجه بوده که این عملکرد نامطلوب، بیماری هلندی را بر اقتصاد ایران تحمیل کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از منابع قابل دسترس برای دولت، منابع بانک مرکزی است که دست اندازی به آن باعث رشد پایه پولی و نقدینگی می‌شود.

بذر پاش گفت: دومین منبع برای جبران کسری بودجه دولت ،انتشار اوراق مالی است که به دلیل عدم تناسب بین نرخ سود اوراق با نرخ واقعی بهره در اقتصاد، عملاً استقبال چندانی از آن نمی‌شود. لذا دولت به طرق مختلف از جمله وضع مقررات، اوراق را به سمت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری سوق می‌دهد و منابع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را برای جبران کسری بودجه استفاده می‎ کند.

وی افزود: سومین روش برای جبران کسری بودجه ،استفاده مستقیم از منابع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از طریق اخذ تسهیلات تکلیفی است که این ناترازی، بانک مرکزی را ناگزیر به استفاده از خط اعتباری یا اضافه برداشت در حساب جاری می‌‌کند.

بذز پاش ادامه داد: یکی از موضوعات مهم و اصلی در دستگاه‌های نظارتی، قوانینی است که اجرا نمی‌شوند. حسابرسی درست و قوی،اثربخشی بیش از 50 درصدی دارد. لذا موضوع نهضت کاهش قیمت تمام شده از طرح های مهم در دست اقدام دیوان محاسبات است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ