کد خبر: ۱۶۷۸۷۵
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۲/۲۱

مجلس به تحقیق و تفحص از شرکت بورسی و بازیگر بزرگ بازارسرمایه رای داد

مجلس به تحقیق و تفحص از شرکت بورسی و بازیگر بزرگ بازارسرمایه رای داد

شرکت بورسی گروه صنعتی ملی به همراه سهامدار عمده آن و یکی از بازیگران بازار سرمایه یعنی سرمایه گذاری آتیه صبا با مصوبه مجلس برای تحقیق و تفحص روبرو شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا که یکی از حقوقی های فعال بازار سرمایه و مالک 78 درصدی شرکت بورسی گروه صنعتی ملی ( کفش ملی ) و شرکت های غیر بورسی مانند هواپیمایی آسمان، سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی، سیمان یاسوج، آپادانا سرام و معادن مس تکنار و سهامدار غیرمدیریتی چندین شرکت بورسی و فرابورسی و صاحب 50 هتل 3 یا 4 ستاره است با مصوبه مجلس برای تحقیق و تفحص روبرو شد.

براساس این گزارش ، 113 نماینده در جریان جلسه امروز با تفحص از کفش ملی و نحوه مدیریت شرکت ها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکت های آتیه صبا موافقت کردند.

در این رابطه عباس مقتدایی که درخواست کننده این تحقیق و تفحص بود ، اعلام کرد: صندوق بازنشستگی کشوری با 5 هلدینگ ، بیش از 1.2 میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده و یکی از این هلدینگ ها شرکت آتیه صبا است. زمانی شرکت کفش ملی دارای بیش از 12 هزار نفر بود اما زمین آن نیز فروخته شده و محصولات هم در کارخانجات دیگری تولید می شود. بنابراین شرکت کفش ملی تقریباً از بین رفته و نابود شده است.

وی ادامه داد: اکثر زیرمجموعه های هلدینگ آتیه صبا هم زیان ده هستند و عزل و نصب ها در هیات مدیره توسط وزارت صنعت بوده و با وجود پرداخت نجومی به مدیران، شرکت های زیرمجموعه همچنان زیانده هستند .

متن تحقیق و تفحص:

بازنشستگان از اقشار مهمی هستند که در مباحث مختلف مورد بی توجهی قرار گرفته اند. با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است.اگر اموال متعلق به بازنشستگان کشور در مسیر درست بکارگرفته و به خوبی مدیریت شود، می تواند سود سرشاری برای کشور و بازنشستگان داشته باشد.در مقابل اگر مدیریت نامطلوبی شکل گیرد، می تواند باعث ضربه به کشور و همچنین قشر عزیز و زحمت کش بازنشسته شود.

شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا مسئولیت بخشی از اموال مهم بازنشستگان را در اختیار دارد. برای مثال کارخانه کفش ملی که متعلق به بازنشستگان است، نامی پرآوازه در بین مردمان ایران زمین است. این کارخانه در سالیان گذشته در جهت پرداخت بدهی دولت، به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد .

کارخانه کفش ملی در دولتهای مختلف دچار مشکلات عدیده ای شد و مورد بی لطفی و بی توجهی قرار گرفت. بازنشستگان و فعالان رسانه ای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده کارخانه ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید نقش بسزایی داشت، الان بگونه ای شده که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند.در صورتیکه با نشان تجاری(برند) مشهور این شرکت می توانست در حوزه بین الملل دارای شعبات متعدد باشد.

این کارخانه با آن نام و آوازه و ظرفیتی که داشت، می توانست نقش بسزایی در سودآوری برای بازنشستگان و همچنین خدمت به تولید کشور داشته باشد. ضرورت دارد مشخص شود که چرا این دارایی های مطرح و مهم بازنشستگان، مورد بی توجهی قرار گرفته و چه افرادی و چه سیاست هایی باعث بوجود آمدن چنین وضعیتی برای شرکتهایی همچون کفش ملی شده اند.

این ظرفیت می توانست خدمت بزرگی به ایجاد اشتغال و تولید ملی کند، اما دقیقا برعکس عمل گردیده و صرفا هم اکنون این کارخانه خریدار کفش های سایر تولیدی هاست. شرکت  سرمایه گذاری آتیه صبا که مدیریت شرکتهای مختلفی همچون کفش ملی را برعهده دارد، در خصوص مدیریت سایر شرکتها نیز عملکرد مطلوبی نداشته است و ضرورت دارد عملکرد این هلدینگ که دارایی بازنشستگان در اختیارش می باشد، مورد بررسی ویژه و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

سوالات فرعی:

عملکرد و نحوه مدیریت شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا درخصوص شرکت‌های زیرمجموعه

عملکرد مالی، فعالیت های تخصصی و قرارداد های کلان شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا و شرکت های زیر مجموعه همچون کفش ملی

بررسی صورت های مالی آتیه صبا و شرکتها از جمله کفش ملی

بررسی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران عامل، هیات مدیره ها، معاونین، مشاوران و تجارب کاری، مدارک تحصیلی و حقوق مزایای ایشان توسط شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا

بررسی آیین نامه های اداری و استخدامی و چگونگی بکارگیری و قطع همکاری با افراد

بررسی وضعیت اموال و مستغلات آتیه صبا و شرکتهای زیر مجموعه از جمله کفش ملی

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ