کد خبر: ۱۷۲۲۴۵
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۴/۲۶

پیش بینی کاهش انتظارات تورمی و وضعیت بورس در هفته جاری
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

پیش بینی کاهش انتظارات تورمی و وضعیت بورس در هفته جاری

کارشناس بازار سرمایه ضمن ارزیابی معاملات هفته گذشته ، روند رو به کاهش انتظارات تورمی و وضعیت بورس در هفته جاری را پیش‌بینی کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیرعلی امیرباقری با اشاره به روند معاملات هفته گذشته به ایرنا اعلام کرد: در هفته گذشته قدرت تقاضا و عرضه به تعادل رسید و در پاره ای از موارد عرضه بر تقاضا پیشی گرفت که البته انتظار این اتفاق بعد از رشد قیمت سهام برای کوتاه مدت وجود داشت.

متغیرهای مهم اثرگذار بر بازار سهام

از بعد خارجی بحث دور هفتم مذاکرات وین و مسایل حاشیه ای مطرح است. با توجه به شرایط کنونی و تصمیم قدرت های جهانی تا استقرار دولت آینده نباید انتظار نتیجه چشمگیری از این مذاکرات داشت. بنابراین سایه این ابهام کماکان بر سر بازار سرمایه در کلیت اقتصاد وجود دارد. از طرف دیگر با توجه به رشد قیمت سهام در کوتاه مدت و برخورد آن به مقاومت ها، انتظار اصلاح درون کانالی بر کلیت بازار وجود داشت که این اتفاق به وقوع پیوست این موضوع باید بطور حتم مورد توجه سرمایه گذاران باشد تا بین معنای اصلاح و ریزش تفکیک قایل باشند.

اخبار مثبت از مذاکرات وین و موضوع برجام

از طرف دیگر از بعد خارجی اخبار خوبی در خصوص بحث مذاکرات وین و موضوع برجام به گوش می رسد که مربوط به آزاد شدن منابع ارزی در کره جنوبی و ژاپن است. این موضوع می تواند تا حدودی بر چشم انداز سیاسی و اقتصادی تاثیر مثبت داشته باشد. موضوع کرونا اکنون و در وضعیت فعلی مهار نشده است و کلیت کشور به ویژه حوزه اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است که سایه این بحران در رکود بخش تقاضا و بخش خدمات دیده می شود.

تثبیت نرخ سود بین بانکی در رقم های فعلی

نرخ سود بین بانکی همچنان به روند کاهشی درون کانالی ادامه می دهد و انتظار می رود در رقم های فعلی تثبیت شود. همین موضوع می تواند منجر به سوق سرمایه های مردم به سمت بازار سرمایه شود.

چالش شرکت‌های تولیدی با بحران انرژی و آب

از طرفی در بخش انرژی بحث بحران در مقولات آب و برق وجود دارد که می تواند شرکت های تولیدی را با چالش مواجه کند و بطور طبیعی بر تولید و سود آنها اثرگذار خواهد بود. از طرف دیگر از مدار خارج شدن بخشی از خطوط تولید و ثابت ماندن بخش تقاضا در بازار تا حدودی قیمت محصولات این شرکت ها را  با افزایش همراه کرد و توانست تا حدودی موازنه بین اثر منفی برقرار و آن را خنثی کند.

برگزاری مجامع، محرکی برای معاملات بازار سرمایه

تیر ماه همیشه فصل برگزاری مجامع بوده و به عنوان محرکی برای معاملات بازار سرمایه محسوب می شود که می تواند از بعد اعلام و تقسیم سود، آورده نقدی برای سهامداران یا از لحاظ تببین استراتژی های میان و بلندمدت شرکت ها فصلی تاثیرگذار باشد.

پیش بینی معاملات بورس در هفته جاری

با توجه به رشد قیمتی سهام در هفته های گذشته، انتظار می رود بازار تا حدودی وارد فضای استراحت شود. اکنون بحث ریزش مطرح نیست و فقط موضوع حاکم در روند بازار، اصلاح درون کانالی است. پیش بینی می شود در هفته جاری بازاری معقول و مناسب را پیش رو داشت اما برخی از سهام و صنایع به دلیل رشد اخیر وارد روند اصلاحی می شوند. از طرفی برای کلیت اقتصاد و بازار سرمایه بهتر است تا روندها همگام با استراحت و تثبیت قیمتی ادامه پیدا کنند تا شاهد بحران های سال گذشته نبود.

پیش بینی رشد اقتصادی مثبت

خبر خوشی که چند روز گذشته برای اقتصاد ایران به گوش رسید، بحث پیش بینی رشد اقتصادی مثبت بود که می تواند تحریک کننده بخش تولید و کمکی به شاخص و بازار سرمایه باشد.

نگاه واقع‌بینانه سرمایه‌گذاران به سهام و شرکت‌ها

سرمایه گذاران باید نگاه واقع بینانه تری نسبت به سهام و شرکت ها داشته باشند و در شرایط فعلی که بحث سودسازی حرف اول را می زند باید تحلیل سود محور را جایگزین تحلیل دارایی محور کنند. سهامداران باید از این طریق از شرکت ها انتظار سودسازی داشته باشند. در کنار این اتفاق باید سرمایه ها به سمت این شرکت ها سوق داده شوند تا کارایی بازار افزایش پیدا کند.

از طرفی با توجه به نبود بازارهای مالی جایگزین به دلیل وجود موانع قانونی و شکاف قیمتی تقاضا، انتظار می رود همچنان نخستین نگاه سرمایه گذاران، ورود سرمایه ها به بازار سرمایه باشد که همین موضوع می تواند نکته مهم و مثبتی تلقی شود.

روند معاملات در بازارهای جهانی

اکنون قیمت های جهانی در شرایط خوبی قرار دارند زیرا با فروکش کردن موج کرونا در سایر کشورها تا حدودی تقاضای جهانی افزایش پیدا کرد و این موضوع بصورت مستقیم اثر را بر کامودیتی ها گذاشت که می تواند بر سهام صادرات و کامودیتی محور بازار سرمایه به عنوان نکته ای مثبت تلقی شود.

انتظارات تورمی رو به کاهش است

بحث انتظارات همواره در اقتصاد بحثی مهم و کلیدی است. بصورت سنتی پارادایمی در بازار وجود دارد که انتظار می رود همیشه بعد از ریزش سنگین شاهد روند صعودی بود. بنابراین می توان بخشی از روند صعودی اخیر بازار را به این انتظارات نسبت داد. انتظارات تورمی رو به کاهش است و پیش بینی می شود کلیت فضای تورمی به سمت فضای رکودی سوق پیدا کند که البته این به معنای حاکم شدن رکود بر کلیه جوانب اقتصادی نیست.

سهامداران باید قدرت تفکیک سهام و صنایع را از یکدیگر داشته باشند و سرمایه را در معرض ریسکی قرار دهند که بازدهی معقولی به همراه داشته باشد. با این اتفاق عنصر تحلیل در بازار تقویت می شود و سهامداران بی تجربه باید از کارشناسان باتجربه یا سرمایه گذاری غیرمستقیم استفاده کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ