کد خبر: ۱۷۲۳۹۲
۰:۰ - ۱۴۰۰/۵/۲

وعده مدیرعامل سایپا به خروج از زیان و عرضه سه محصول جدید به بازار
با ارائه عملکرد سال مالی ۹۹ اعلام شد:

وعده مدیرعامل سایپا به خروج از زیان و عرضه سه محصول جدید به بازار

مدیرعامل سایپا ضمن اعلام اقدامات سال گذشته از وعده خروج از زیان و ورود سه محصول جدید تا پایان سال به بازار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجمع سالانه شرکت سایپا پنج شنبه 31 تیر با حضور 73.8 درصد سهامداران در محل شرکت پارس خودرو برگزار و پس از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند 99 و نظر حسابرس و بازرس قانونی، صورت های مالی تصویب و باتوجه به زیان 295 ریالی خالص هر سهم، سودی توزیع نشد.

براین اساس، جواد سلیمانی مدیرعامل سایپا با ارائه گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی 99 از عرضه سه محصول جدید تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: آریا به عنوان نخستین کراس اوور کاملا ایرانی در نیمه دوم سال با گیربکس اتوماتیک، طراحی بسیار زیبا و امکانات و استانداردهای به روز به تولید انبوه خواهد رسید. امید می رود خودرو شاهین نیز با گیربکس اتوماتیک در پاییز تولید و به بازار عرضه شود. علاوه بر این دو محصول، خودرو اطلس نیز که یک محصول کراس برپایه خودروهای ساینا و کوییک است، تولید و جایگزین محصول تیبا می شود.

وی افزود: پراید به عنوان یک خودرو با فناوری قدیمی نماد سایپا شده بود و تهدیدها و تخریب هایی برای این برند و حتی صنعت خودرو به دنبال داشت. منتقدان داخلی و رسانه های خارجی نیز سطح ایمنی و فناوری پراید را دستاویزی برای زیر سوال بردن خودروسازی داخلی قرار داده بودند از این رو، توقف تولید این خودرو یکی از نخستین برنامه هایی بود که در سایپا در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول به زیانده بودن تولید پراید نیز اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به قیمت گذاری دستوری، تولید هر دستگاه پراید از نظر مالی نیز برای سایپا ضرر به همراه داشت به شکلی که گزارش های مالی نشان می دهد اگر تولید پراید ادامه پیدا می کرد در یکسال گذشته 2.3 هزار میلیارد زیان بیشتر به همراه داشت.

سلیمانی با بیان اینکه پراید سهم قابل توجهی از تیراژ تولید را به خود اختصاص داده بود، عنوان کرد: نگرانی هایی برای توقف تولید وجود داشت اما در کمتر از دو ماه محصولات جدید جایگزین پراید شدند و در پایان سال 99 نیز سایپا بدون پراید نسبت به سال 98 افزایش تولید داشت. در سال های گذشته خودرو هایی به عنوان محصول داخلی تولید و عرضه شد اما بیشتر آنها نتیجه تغییر اندکی در طراحی یا امکانات خودروهای غیرایرانی بود اما شاهین محصولی است که از صفر تا صد طراحی و تولید آن کاملا داخلی و متعلق به سایپا است. شاهین با فناوری به روز و استانداردهایی که امکان عرضه آن به بازارهای صادراتی را فراهم کرده، تولید و با کمترین ایراد و استقبال قابل توجه به بازار عرضه شد.

وی از رفع مشکلات در حوزه تولید خودروهای تجاری در شرکت های زامیاد و سایپا دیزل خبر داد و افزود: تولید وانت زامیاد که همه آن را با نام نیسان آبی می شناسند نیز تا پایان سال متوقف و محصول پادراپلاس با توان فنی و امکانات به روز جایگزین آن خواهد شد. همچنین پروژه تولید اتوبوس های برقی و دیزلی نیز در این دو شرکت آغاز و قراردادهای خوبی نیز در راستای آن منعقد شده و به زودی توان تولید خودروهای تجاری سایپا نیز احیا خواهد شد.

مدیرعامل سایپا درخصوص عملکرد مالی توضیح داد: در سه ماه نخست سال 99 سایپا از زیان خارج و به سود عملیاتی نزدیک شد اما افزایش قابل توجه نرخ ارز و نهاده های تولید در کنار قیمت گذاری دستوری برنامه ریزی ها را به هم ریخت و مجددا زیانده شد. با تلاش های صورت گرفته در بخش های مالی و کاهش قابل توجه تعهدات ناشی از اجرای برنامه های دقیق در حوزه فروش در سه ماه نخست سال نیز زیانده نبودیم و اگر شاخص های اقتصادی تغییر نکند، سال جاری از زیان خارج خواهیم شد.

سلیمانی تصریح کرد: در ابتدای سال 98 بیش از 540 هزار تعهد وجود داشت اما این عدد در حال حاضر به 170 هزار تعهد رسیده که معادل چهار ماه تولید است. ضمن اینکه تعداد تعهدات معوق نیز کمی بیش از 3 هزار دستگاه است و امید است به زودی، صفر شود. تا پایان چهار ماه نخست سال، هیچ تعهدی برای سال 1401 ایجاد نشده که از نظر انضباط مالی امتیاز ویژه ای به حساب می آید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
نظرات بینندگان
» فراز | ساعت ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۵/۲
0
0
پاسخ
پارسال کوییک آر ثبت نام کردم یعنی اول اردیبهشت ۹۹ و مبلغ نصف کوییک آره معدل ۳۴میلیون و هفتصد هزار واریز کردم می بایست فروردین ماشینم تحویل می‌گرفتم که تا الان ۲مرداد ماه ۱۴۰۰ تحویل ندادن با اینکه ما تکمیل وجه رو فروردین انجام دادیم که متاسفانه به قیمت ۱۴۰ میلیون حساب شد باهامون.۱۶ ماه گذشت و ماشینمون رو تحویل ندادن .این زیان بود برا ماهایی که پارسال به اشتباه ثبت نام کردیم.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ