کد خبر: ۱۷۳۰۰۳
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۵/۱۹

راهکارهای تداوم روند صعودی معاملات + اثر لغو قیمت گذاری دستوری بر سودها
کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:

راهکارهای تداوم روند صعودی معاملات + اثر لغو قیمت گذاری دستوری بر سودها

کارشناس بازار سرمایه با اعلام راهکارهای تداوم روند صعودی معاملات گفت: سود بسیاری از شرکت ها با لغو قیمت گذاری دستوری و رعایت حقوق مصرف کننده و معیشت مردم می تواند با رشد همراه شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی جبل عاملی با اشاره به راهکارهای تداوم روند صعودی معاملات بورس به ایرنا اعلام کرد: تحلیلگران سعی در ارزش گذاری شرکت‌های غیر بورسی و هلدینگ‌ها دارند اما ارزش‌گذاری بسیاری از هلدینگ ها به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و شفاف دقیق نبوده و گاهی ارزش آنها کمتر از ارزش واقعی برآورد می شود که در نهایت این امر منجر به برآورد نادرست ارزش سهام شرکت ها شده است.

از جمله فرصت های ایجاد رشد در معاملات بازار سرمایه، تسهیل و الزام شرایط جهت ورود شرکت های غیربورسی و هلدینگ های سرمایه گذاری به بازار سرمایه و تامین مالی از طریق این بازار است که باید اقدامات لازم در راستای ورود شرکت ها فراهم شود. انجام اقدامات لازم برای ورود شرکت های جدید سبب عمق بخشیدن و توسعه معاملات این بازار خواهد شد.

اصلاح ساختارهای دامنه نوسان و حجم مبنا

یکی دیگر از نکات مدنظر در خصوص بازار سرمایه، اصلاح ساختارهای فعلی مانند دامنه نوسان و حجم مبنا است که حل این موضوع در کنار دیگر مسایل می تواند نقش مهمی را در نقدشوندگی بازار داشته باشد.

نخستین توصیه به سهامداران برای کسب بازدهی معقول، عدم تکرار تجربه هیجانی در خصوص ورود به بازار و انجام سرمایه گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق های سرمایه گذاری است. در کنار این موضوع یک سرمایه گذار باید درصد معقول و متناسبی از دارایی را روانه بازار کند و به هیچ عنوان نباید همه دارایی ها یا نقدینگی ناشی از وام و استقراضی را برای سرمایه گذاری وارد بازار سهام کند.

فرصت مناسب بازار سهام برای سرمایه گذاری

بازار سرمایه در بین سایر بازارها می تواند فرصت مناسب تری را برای سرمایه گذاری فراهم کند. در صورتی که اشخاص مطلع و دارای حداقل های تخصص بخواهند بصورت مستقیم وارد بازار سرمایه شوند با انتخاب شرکت های درست می توانند بازده مناسبی از این بازار کسب کنند.

سهامداران برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید گزارش ماهانه شرکت‌ها، صورت‌های مالی فصلی را با دقت زیادی مدنظر قرار دهند تا بتوانند سهام ارزنده ای را برای سرمایه گذاری انتخاب و بازدهی قابل توجهی کسب کنند. اکنون و با توجه به وضعیت فعلی معاملات، وزن تحلیل بیشتر خواهد شد. سهامداران باید سهامی را که از ظرفیت خوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردارند انتخاب و در نهایت اقدام به اصلاح سبد سهام کنند.

کاهش حاشیه سود شرکت ها تحت تاثیر قیمت گذاری دستوری

نرخ گذاری های دستوری در سال های گذشته  منجر به کاهش حاشیه سود بسیاری از شرکت ها شده است. سود تعداد زیادی از شرکت ها در صورت آزادسازی قیمت ها در بازار اما با رعایت حقوق مصرف کننده و در نظر گرفتن معیشت مردم می تواند با رشد همراه شود و به مراتب روند بازار به مرحله معقول تری از روند کنونی برسد.

هدف اصلی بازار سرمایه کشف قیمت واقعی کالاها است. تنها شرکت هایی باید در این بازار معامله شوند که نرخ گذاری دستوری بر آنها تحمیل نمی شود در غیر اینصورت اصلی ترین کارکرد این بازار که ایجاد شفافیت در قیمت و معاملات است با اختلال همراه خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ