کد خبر: ۱۷۳۱۱۳
۰:۰ - ۱۴۰۰/۵/۲۴

پایین ترین رقم تولید نفت ایران طی ۴۰ سال اخیر ثبت شد
اداره اطلاعات انرژی آمریکا:

پایین ترین رقم تولید نفت ایران طی ۴۰ سال اخیر ثبت شد

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا ، ایران در سال ۲۰۲۰ روزانه کمتر از دو میلیون بشکه نفت تولید کرد که پایین ترین رقم طی ۴۰ سال اخیر است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی جدید اعلام کرد: ایران در سال میلادی ۲۰۲۰ به دلایلی چون افت اقتصاد جهانی در نتیجه شیوع کرونا و تحریم ها ، روزانه کمتر از دو میلیون بشکه نفت تولید کرد که پایین ترین رقم طی ۴۰ سال اخیر است.

براساس این گزارش، ایران ذخایر نفت و گاز طبیعی فراوانی دارد که در پایان سال گذشته شامل ۲۵ و ۱۲ درصد از ذخایر نفت خاورمیانه و جهان بود. در این میان هر چند ایران از مشارکت در توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس معاف شده اما از تحریم های آمریکا متاثر شده و به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت سابق،  ایران به دلیل تحریم ها با کاهش ۱۲۰ میلیارد دلاری درآمد نفتی روبرو شد.

تولید و صادرات نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و احیای تحریم ها، متاثر شده و در چند ماه نخست سال ۲۰۱۹ ،حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز و بعد از پایان معافیت ها به حدود ۲.۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. همچنین بیش از نیمی نفت و میعانات صادراتی ایران در سال ۲۰۲۰ با نام نفت کشورهای دیگر  به چین صادر شد.

با این وجود همه امیدها برای دستیابی به توافق جدید برجام از بین نرفته و امیر عبداللهیان وزیر پیشنهادی خارجه دولت جدید ایران ممکن است به توافقی برسد که دولت قبل موفق به انعقاد آن نشد .

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ