کد خبر: ۱۹۳۰۰۲
۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۵/۱۹

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۸ ساله شد

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۸ ساله شد

فناوری تلفن همراه از نوزدهم مرداد سال ۷۳ با عرضه رسمی نخستین سیم کارت در ایران، ۲۸ ساله شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نوزدهم مرداد ماه با برقراری ارتباطات سیار گره خورده است. از این جهت که عرضه نخستین سیم کارت در ایران با واگذاری 4 سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری انجام شد.

نخستین مرحله از راه اندازی فناوری تلفن همراه در سال 73 با 24 سایت BTS و با ظرفیت سازی برای 9200 شماره در شهر تهران با مسئولیت امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات آغاز شد.

19 مرداد همان سال با واگذاری 4 سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، برای نخستین بار عرضه رسمی سیم کارت در ایران آغاز شد که به دنبال استقبال مردم، شرکت مخابرات درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور برآمد.

زمانی نگذشت که توسعه شبکه تلفن همراه در زمره اهداف عالى مجموعه مخابرات قرار گرفت. زیرا تغییر پارادایم هاى ارتباطى در دنیا رونق و این احساس نیاز در جامعه نیز وجود داشت.

بنا بر همین ضرورت در ادامه راه و به پیشنهاد وزارت ارتباطات، هیأت دولت اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه 200 میلیارد تومان تصویب کرد و تمامی وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد.

با جدی شدن خصوصى سازى صنعت مخابرات این شرکت با درک اقتضائات جدید بازار رقابت از سال 86 فعالیت را با نام تجارى همراه اول ادامه داد. همچنین عرضه پنج درصد سهام همراه اول 28 آذر سال 89 در فرابورس، اقدام دیگری بود که در تاریخچه ارتباطی ثبت شد. نماد "همراه" نیز 29 مرداد 92 رسما بI بورس راه یافت و بر روی تابلوی معاملات بازار سرمایه قرار گرفت.

با وجود طی شدن مسیر پر پیچ و خم طی این سال ها و حرکت روی مدار توسعه ارتباطات سیار همگام با کشورهای پیشرفته دنیا، اکنون اپراتور اول تلفن همراه ایران را با واگذاری بیش از 100 میلیون سیم کارت دائمی و اعتباری در جایگاه نخست اپراتورهای خاورمیانه نیز قرار داده است.

همراه اول به زعم جدیدترین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و سیاست گذار عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات که مربوط به سه ماهه ابتدایی سال است، حدود 68 هزار سایت فعال ارتباطی مبتنی بر فناوری های 4G، 3G و 2G دارد.

تملک بیش از 56 درصد تمامی سایت های ارتباطی، منجر به پوشش 96.5 درصدی جمعیت، پوشش هزار و 395 شهر و پوشش 45 هزار روستا به ویژه در فناوری های 4G و 3G شده که آمار چشم گیری در صنعت ارتباطات است. بیش از 82 هزار و 146 کیلومتر از جاده ها نیز اکنون زیر چتر امواج رادیویی این اپراتور قرار دارد.

همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه علاوه بر پرچمداری توسعه جدیدترین فناوری های ارتباطی و در اختیار داشتن بالاترین رکورد سرعت 5G حدود 52 میلیون مشترک 4G و 3G دارد که 45 میلیون اشتراک به مشترکان 4G مربوط است.

این اپراتور سال 1400 در زمینه مصرف دیتا به رکورد 5574 پتابایت رسید که نسبت به سال قبل آن رشد 44 درصدی را نشان می دهد. همچنین رکورد ترافیک دیتای روزانه همراه اول نیز به 19.2 پتابایت رسید که با احتساب ترافیک مبین نت به بیش از 20 پتابایت برای نخستین بار رسیده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ