کد خبر: ۳۰۶۴۴
۱۱:۸ - ۱۳۹۵/۳/۵

سهم ۸ درصدی بازارسرمایه از تامین مالی/ کاهش نرخ سود بانکی تا سطح منطقی
معاون بانک مرکزی اعلام کرد:

سهم ۸ درصدی بازارسرمایه از تامین مالی/ کاهش نرخ سود بانکی تا سطح منطقی

معاون بانک مرکزی با اعلام سهم ۹۰ و ۸ درصدی نظام بانکی و بازارسرمایه از تأمین مالی سال گذشته کشور گفت:بانک مرکزی تا زمانی که نرخ سود واقعی به سطح منطقی یک تا دو درصد بالای تورم برسد مسیرش را ادامه می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیمان قربانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در رشد اقتصادی و تولید دخیل است گفت: پس از 2 سال رکود مستمر سال های 91 و 92 با اقداماتی که در سال 93 به عمل آمد و با انسجام سیاست های پولی و مالی  در سال 92 اعتبارات را با 40 درصد افزایش به 340 هزار میلیارد تومان رساندیم.

وی افزود: هدف 60 درصدی برای سرمایه در گردش گذاشتیم که محقق شد و در نهایت به رشد 3 درصدی رسیدیم. در فصل آخر سال 1392 با کاهش قیمت نفت ،‌رشد اقتصادی از 3 و هفت دهم درصد در فصل قبل از آن به سه و 6 دهم درصد کاهش و این روند ادامه یافت.

قربانی با اشاره اینکه 417 هزار میلیارد تومان در سال 94 به واحدهای  اقتصادی تسهیلات پرداخت شده ،افزود: این تسهیلات به کل بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی،‌ صنعت و معدن و خدمات مسکن پرداخت شد. سهم بخش صنعت و معدن از این تسهیلات ‌30 در صد بود در حالی که سهم  این بخش از اقتصاد 17 درصد از تولید ناخالص داخلی است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه اجزای شاخص کارگاه های بزرگ صنعتی در 9 ماهه سال گذشته منفی دو نیم درصد رشد داشت گفت:‌ حدود 45 تا 50 درصد شاخص های واحدهای بزرگ صنعتی مربوط به فلزات اساسی ،‌ کانی های غیر فلزی و خودرو بوده است. پارسال کاهش درآمد ارزی و کاهش واردات کالا های واسطه ای و سرمایه بر روی اقتصاد اثر گذاشت.

قربانی با بیان اینکه نظام بانکی ،‌بازار سرمایه و تأمین مالی خارجی از اجزای تأمین مالی در کشور ماست گفت: پارسال 90 درصد مربوط به نظام بانکی ، 8 درصد مربوط به بازارسرمایه و 2 در صد مربوط به سرمایه گذاری خارجی بود.

وی با بیان اینکه نظام بانکی به علت انباشت مطالبات غیرجاری و بدهی دولت در تنگنا قرار دارد، افزود:درنظر سنجی انجام شده از واحدهای صنعتی 33 درصد آنها نبود تقاضا و 22 درصد آنها کمبود نقدینگی را از مهمترین عوامل مشکلات خود بیان کرد.

قربانی با اشاره به اینکه پارسال 30 درصد رشد نقدینگی و 22 در صد رشد اعتبارات داشتیم گفت:  این به علت تنگنای اعتباری است.حدود 30 درصد تسهیلات ناشی از استمهال واحدهای تولید است.پارسال بانک مرکزی در جهت کمک به بخش های تولیدی حدود 5 واحد درصد به صورت مدیریت شده در قالب بسته خارج از رکود برای کمک به بخش هایی مانند خودرو و خرید کالاهای واسطه ای، نقدینگی را افزایش داد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک واسطه مالی است گفت: بخش های کشاورزی و مسکن متناسب با سهم شان از تولید خالص ملی، تسهیلات گرفتند و بخش صنعت هم که سهمش از تولید ناخالص ملّی، 17 درصد است، 30 درصد  تسهیلات را گرفته است. بخش های بازرگانی هم که سهمش از تولید ناخالص داخلی 62 درصد است 50 درصد تسهیلات را گرفته است.

قربانی با اشاره به اینکه نظام بانکی مشکلاتی دارد گفت: 83 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم و 33 درصد ترازنامه بانک ها منجمد شده است.فقط تأمین مالی و تزریق پولی راه حل رشد اقتصادی در کشور نیست بلکه باید نظام تأمین مالی را متنوع کنیم و مجموعه سیاست های مختلف به کمک تولید بیایند و بخش های تولیدی هم باید بهره وری خود را افزایش دهند.

وی افزود: بانک مرکزی درمان ریشه ها برای مطالبات غیرجاری را آغاز کرده و بدهی دولت هم در قالب طرح اصلاح نظام بانکی پیگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه بانک ها نرخ های سود را کاهش دادند ادامه داد: ممکن است تخلفاتی باشد اما التزام بانک ها به نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار بسیار بیشتر از گذشته است. بانک مرکزی تا زمانی که نرخ سود واقعی به سطح منطقی یک تا دو درصد بالای تورم برسد مسیرش را ادامه می دهد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ