کد خبر: ۳۲۰۰۱
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۵/۲۷

دو زیر مجموعه ایران خودرو خسارت دادند و گرفتند

دو زیر مجموعه ایران خودرو خسارت دادند و گرفتند

نتیجه دعاوی حقوقی دو زیرمجموعه ایران خودرو مشخص شد و طی آن فنرسازی ۱۰ میلیارد تومانی بیش از ۵.۶ میلیارد تومان از سهامدار اصلی خود یعنی گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو خسارت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فنرسازی خاور و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو که از زیرمجموعه های ایران خودرو بشمار می روند، خسارت دادند و گرفتند.

براساس این گزارش، مجید افرا مدیرعامل شرکت 10 میلیارد تومانی فنر سازی خاور با انتشار اطلاعات با اهمیت در خصوص صدور رای پرونده حقوقی شرکت توضیحاتی ارایه کرد.

در اجرای ماده 13 بخش الف بند 8 دستور العمل افشای فوری اطلاعات، به اطلاع می رساند طبق اطلاعات واصله مبلغ 56,503 میلیون ریال از محل دعاوی حقوقی له این شرکت شامل اصل حکم و خسارت تاخیر تأدیه پرداخت، حق الزحمه کارشناسی رسمی، پرداخت حق الوکاله وکیل و پرداخت هزینه ابطال تمبر به نفع سهامدارانی که در تاریخ 10 خرداد 88 (زمان برگزاری مجمع عمومی شرکت) صاحب سهم شرکت بوده اند، بابت عملکرد سال مالی 1387 از سوی دادگاه شعبه 22 مجتمع قضائی شهید بهشتی رأی صادر شده که از این بابت مبلغ 43.028 میلیون ریال به حساب شرکت فنرسازی خاور واریز شده است که این شرکت در تاریخ 23 مرداد ماه سال جاری از آن مطلع شد، پس از ارسال اطلاعات اولیه در سامانه کدال و طبق درخواست نامه شماره291510 مورخ 24 مرداد 95 آن سازمان موضوع پرونده حقوقی به تفصیل به شرح ذیل ارایه می شود:

«شرکت فنر کاوه ایرانیان و آقای احمد جلیلی تنها از جانب شرکت فنر سازی خاور بر علیه شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (سهامدار عمده 67 درصد) اعلام شکایت کردند که موضوع طی پرونده کلاسه های210/22/88 و 231/22/88 در شعبه22 دادگاه عمومی و حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی مطرح و درخواست صدور دستور موقت مبنی بر توقف تقسیم سود سال1387 و نیز درخواست ابطال صورتجلسه مجمع عمومی عادی مصوب10 خرداد 88 و همچنین تعیین و پرداخت خسارت ناشی از عملکرد مدیران وقت شرکت طی سال1387 نسبت به معاملات مشمول ماده129 لایحه اصلاحی قانون تجارت کردند. این امر نهایتاً منجر به صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری و ممانعت از تقسیم سود سال مالی1387 شد و پس از اعتراض طرفین، دادگاه پرونده را به هیات کارشناسی 5 نفره ارجاع و در تاریخ 30 دی 91 طی نظر کارشناسی و مورخه 7 آبان 92 طی نظریه تکمیلی میزان خسارت وارده به شرکت فنر سازی خاور را به مبلغ16،944،978،080ریال به عنوان اصل حکم و سایر هزینه های دادرسی، به همراه خسارت تأخیر تأدیه تا زمان یوم الاداء صدور رأی کرده است.»

به دلیل عدم وجود اطلاعات مربوط به اجزاء مبالغ واریزی و نیز مبالغ پرداختی از سوی دادگاه به بخشی از سهامداران، در حال حاضر امکان شناسایی آثار مالی مبلغ واریزی به حساب شرکت فنرسازی خاور بر صورت های مالی سال منتهی به 29 اسفند 95 وجود نداشته و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

لذا به محض روشن شدن موضوع در اسرع وقت اطلاع رسانی می شود. حال با توجه به توضیحات ذکر شده این شرکت نسبت به ارسال نامه به شماره592 به تاریخ 23 مرداد 95 به دادگاه شعبه22 عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی در خصوص ارائه اطلاعات مالی و سهامداری جهت تعیین اثرات مالی مبلغ واریزی به حساب شرکت و همچنین کل مبلغ اجرایی استعلام کرده که تاکنون پاسخی دریافت نکرده است. لذا مراتب جهت استحضار و صدور دستور مقتضی تقدیم می شود.

در خصوص پیامد این رویداد نیز در حال حاضر آثار مالی اطلاعات افشا شده فوق مشخص نیست و نیاز به بررسی های بیشتر دارد. لذا به محض روشن شدن، موضوع در اسرع وقت اطلاع رسانی می شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ