کد خبر: ۳۴۵۲۱
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۵/۷/۲۸

صادرات گاز ایران به عراق در انتظار گشایش LC‌/ آماده صدور گاز به پاکستان
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خبر داد:

صادرات گاز ایران به عراق در انتظار گشایش LC‌/ آماده صدور گاز به پاکستان

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: عراقی ها برای گشایش LC مذاکراتی با بانک های بین المللی انجام می دهند و هر زمان اینکار انجام شود، آمادگی کامل برای آغاز صادرات گاز به عراق داریم.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، حمیدرضا عراقی در نشستی خبری اظهار داشت: پاکستان به دلایلی چون تحریم ها و مشکلات مالی تاکنون نسبت به واردات گاز از ایران اقدام نکرده اما هر زمان که اعلام آمادگی کند، ما آمادگی کامل داریم تا صادرات گاز به پاکستان را آغاز کنیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس اذعان داشت: قرارداد صادرات به کشور عمان هنوز به امضا نرسیده اما در مجموع صادرات گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس از برنامه های ایران است و حتماً در آینده این برنامه اجرایی می شود.ما باید به سمت LNG برویم و به تکنولوژی آن دست یابیم و صادرات گاز به کشورهای نزدیک را با خط لوله و به کشورهای دورتر را با LNG عملیاتی کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه عراقی ها خطوط انتقال گاز در نفت شهر احداث کرده اند گفت: عراق به گاز ایران مخصوصا برای نیروگاهها احتیاج دارد، مذاکراتی نیز اخیرا در خصوص زمان آغاز صادرات گاز ایران به عراق شده اما ما اعلام کردیم که عراق باید برای پرداخت پول گازی که از ایران می خرد نزد یک بانک بین الملل LC باز کند چرا که ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم هر شرایطی در عراق بیافتد،باید پول گاز ایران به موقع داده شود.

عراقی در خصوص میزان صادرات گاز به عراق گفت: در سال اول تا 7 میلیون مترمکعب در روز صادرات گاز به عراق خواهیم داشت که این رقم در سالهای بعد، در تابستان به 35 میلیون مترمکعب و در زمستان به 25 میلیون مترمکعب در روز می رسد.از بصره نیز قرار است به همین میزان صادرات گاز به عراق داشته باشیم که در مجموع با اجرای هر دو قرارداد صادراتی، سالانه 20 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به عراق صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه یکی از بهترین قراردادها برای دو طرف است گفت: در این قرارداد انعطاف های لازم دیده شده و دو طرف می توانند در زمانهای مختلف در خصوص بررسی قیمت ها مذاکراتی داشته باشند،منتها ترکیه شکایتی را مطرح کرده که ایران نیز دفاعیات خود را ارائه داد و در داوری بین المللی ادعای ترکیه مبنی بر کم فروشی ایران رد شد اما ادعای این کشور در مورد گران فروشی و قیمت بالا هنوز در حال بررسی است و حکم نهایی داده نشده است.

عراقی در خصوص گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان گفت: با تمهیداتی که طی چهار ماه گذشته اتخاذ شد شاهد شتاب در اجرای این پروژه ملی هستیم و اکنون روی احداث و تمیل خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان متمرکز شده ایم.هم اکنون روزانه 70 تریلی، لوله مورد نیاز خط را به منطقه منتقل می کنند و 120 جوشکار به طور همزمان در حال کار هستند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ