کد خبر: ۳۸۹۲۳
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۸/۱۴

ممانعت از ورود شرکت‌های آمریکایی به صنعت پرسود ایران

ممانعت از ورود شرکت‌های آمریکایی به صنعت پرسود ایران

ایران ده ها پروژه نفتی به ارزش ۱۰۰‌ها میلیارد دلار به شرکت‌های خارجی معرفی کرده اما تحریم‌های کاخ سفید، شرکت‌های آمریکایی را از ورود به بازار پرسود ایران منع کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از CNBC، با لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران صنعت نفت این کشور رشد قابل توجهی را طی یک سال گذشته تجربه کرده و مقامات نفتی ایران از برنامه خود برای جذب 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خبر دادند.

بر این اساس ایران ده ها پروژه نفتی برای سرمایه‌گذاری و توسعه به شرکت‌های خارجی معرفی کرده و شرکت‌هایی مانند رویال داچ شل، توتال و بریتیش پترولیوم در کنار شرکت‌های روسی و چینی از آمادگی خود برای ورود به این پروژه‌ها خبر دادند اما شرکت‌های بزرگی مانند اگزون موبیل و شورون آمریکا به دلیل تداوم تحریم‌های کاخ سفید علیه ایران از ورود به پروژه‌های ایران منع شدند. 

با توجه به اینکه ایران دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفت در جهان و دومین ذخایر بزرگ گاز جهان است و از سوی دیگر استحصال منابع نفتی ایران بسیار کم هزینه است شرکت‌های آمریکایی در حال از دست دادن فرصت‌های بزرگی هستند. حجم ذخایر نفتی ایران 158 میلیارد بشکه و حجم ذخایر گازی ایران 1.2 هزار میلیارد فوت مکعب ارزیابی شده است. 

تولید نفت این کشور از زمان لغو تحریم‌ها به شدت افزایش یافته است. تولید نفت ایران در ماه سپتامبر 3.7 میلیون بشکه در روز بوده که 2.6 میلیون بشکه از آن صادر می‌شده است. 

کریس ویفر یکی از کارشناسان موسسه ماکرو ادوایزری معتقد است تمام شرکت‌های بزرگ نفتی در ایران حضور دارند اما در سایه. 

وی تاکید کرد: همه شرکت‌ها در سطوح مختلف در ایران حضور دارند چرا که منافع آن بسیار بیشتر از آن است که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد. 

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده پیشنهاداتی را از شرکت‌های خارجی برای توسعه میادین نفت و گاز ایران دریافت کرده‌اند. توتال پیشنهاد توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی را با ظرفیت تخمین 5 میلیارد بشکه ارائه داده است.

شرکت‌های توتال،‌ انی و هیوندای نیز پیشنهاد توسعه میدان نفتی پارس جنوبی را مطرح کردند. شل و فینوپک نیز به دنبال توسعه میدان نفتی یادآوران هستند. در کنار این شرکت‌ها شرکت‌های بزرگ چینی و روسی نیز چشم به منافع ورود به صنعت نفت ایران دوخته‌اند.

کارشناسان معتقدند ورود چینی‌ها به صنعت نفت ایران جا را برای شرکت‌های غربی تنگ می‌کند.تولید نفت داخلی چین در حال کاهش است و این کشور به دنبال یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تولید در خارج از این کشور هستند. البته موانعی نیز بر سر راه توسعه صنعت نفت ایران وجود دارد. 

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ