کد خبر: ۴۳۴۳۰
۱۳:۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵

تهدید توافق اوپک درصورت احیای دارنده بزرگترین ذخایر نفتی آفریقا

بلومبرگ اعلام کرد تلاش اوپک با توجه به افزایش تولید لیبی پس از دو سال جنگ داخلی،برای مهار مازاد عرضه موجود در بازار نفت تا چه حد آسیب پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بلومبرگ، لیبی، دارنده بزرگترین ذخایر نفتی در قاره آفریقا، پس از دو سال جنگ داخلی، مجددا در حال افزایش تولید از بزرگترین میدان نفتی است. این موضوع نشان می دهد تلاش اوپک برای مهار مازاد عرضه موجود در بازار نفت تا چه حد آسیب پذیر است.

نفت تولید شده از میدان شراره که قرار است این ماه از بندر زاویه صادر شود به حدود 1.9 میلیون بشکه رسیده در حالی که رقم تولید نفت این میدان تا اواخر سال 2014، یعنی قبل از آغاز جنگ داخلی حدود 9 میلیون بشکه در ماه بود.

تاکنون احیای تولید نفت لیبی، چندان نتوانسته توافق اوپک برای کاهش تولید و تقویت قیمت ها را تضعیف کند.

اوپک روز 30 نوامبر اعلام کرد از ابتدای سال 2017، روزانه حدود 1.2 میلیون بشکه از تولید خواهد کاست، اما چند کشور از جمله لیبی از این توافق مستثنی شدند. نیجریه نیز اجازه یافته تا تولید را افزایش دهد. ایران هم مجاز است تولید را به میزان محدودی افزایش دهد.

لیبی میدان نفتی شراره را ماه گذشته بازگشایی کرد و بدین ترتیب کل تولید نفت این کشور به 650 هزار بشکه در روز رسید. لیبی در کنار آغاز به کار مجدد میادین خود، بارگیری محموله های نفتی از بنادر مهم را نیز از سر گرفته است.

اگر این روند تداوم یابد، تولید نفت لیبی حدود 125 هزار بشکه در روز بالاتر از میزان تولید این کشور در ماه اکتبر خواهد شد. ماه اکتبر نقطه شروعی است که اکثر کشورهای عضو اوپک قرار است میزان عرضه نفت را نسبت به آن کاهش دهند.

مصطفی سنالا رئیس شرکت ملی نفت لیبی گفت: تولید نفت این کشور اوایل امسال به 900 هزار بشکه در روز خواهد رسید. در صورت تحقق این هدف، لیبی حدود یک سوم از نفتی را که از طریق اجرای توافق کاهش تولید اوپک از بازار حذف می شود، به بازار بر خواهد گرداند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ