کد خبر: ۴۳۵۳۹
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

ثبت‌سفارش واردات متفرقه بسته شد/حذف ۵۱ درصد عرضه خودرو

ثبت‌سفارش واردات متفرقه بسته شد/حذف ۵۱ درصد عرضه خودرو

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با توجه به توقف ثبت‌سفارش واردکنندگان متفرقه توسط وزارت صنعت از دیروز گفت: حذف این دسته از واردکنندگان در شرایط کنونی به معنی حذف ۵۱ درصد عرضه خودرو است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، به‌دنبال ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور مبنی‌بر ساماندهی بازار ارز، هفته گذشته ثبت‌سفارش واردات خودرو به مدت 24 ساعت بسته شد اما پس از باز شدن سامانه ثبت‌سفارش، نمایندگی‌های غیرمستقیم واردات خودرو از لیست مدنظر حذف شدند.

وزارت صنعت در تازه‌ترین اقدام، ثبت‌سفارش واردکنندگان غیرنماینده (متفرقه) را نیز متوقف کرده است. وزارت صنعت در شرایطی سال 93 دستورالعمل واردات خودرو را تغییر داد که براساس آن واردکنندگان متفرقه با پرداخت 3 درصد ارزش گمرکی خودرو (CIF) به شرکت‌های نماینده، قادر به واردات خودرو بودند.

این وزارتخانه برای جلوگیری از انحصار واردات توسط نمایندگی‌های رسمی، با ابلاغ دستورالعمل مذکور ورود خودرو توسط متفرقه‌ها را مشروط کرد حال آنکه با توقف ثبت‌سفارش به‌نظر می‌رسد که دستورالعمل دیگری در انتظار متفرقه‌ها باشد.

فرهاد احتشام‌زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به سهم 49 درصدی نمایندگی‌ها و سهم 51 درصدی واردکنندگان متفرقه از محل واردات خودرو، گفت: حذف این دسته از واردکنندگان در شرایط کنونی که بازار شب عید در پیش است به معنی حذف 51 درصد عرضه خودرو است.

وی حذف این دسته از واردکنندگان را حرکت بازار وارداتی‌ها به سمت انحصار عنوان کرد و گفت: حضور متفرقه‌ها منجر به رقابت در بازار وارداتی‌ها می‌شود بنابراین این شرکت‌ها باید فعال باشند.

برخی حذف واردکنندگان متفرقه از ثبت‌سفارش را موقتی و به‌منظور تدوین سازوکاری به‌منظور ارائه مجوز به متفرقه‌ها در ثبت‌سفارش عنوان می‌کنند.

موضوعی که به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل آن بروز تخلفاتی درخصوص دریافت 3 درصد ارزش CIF از سوی شرکت‌های نماینده است.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ