کد خبر: ۴۳۵۸۵
۱۳:۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

مالک
در گفت وگوی بورس پرس با معاون هلدینگ پارسان:

مالک"شبریز" علت کاهش ۸۳ درصدی سود را اعلام کرد/ آماده مناظره با منتقدین

معاون هلدینگ پارسان و سهامدار عمده پالایشگاه تبریز درباره علت تعدیل منفی ۸۳ درصدی این شرکت توضیح داد برای مناظره با منتقدین ، اعلام آمادگی کرد.

قاسم توکلی معاون امور شرکت های گروه گسترش نفت وگازپارسیان (پارسان) در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس،، درباره کاهش 83 درصدی سود پالایشگاه تبربز (از 557 به 96 ریال برای هر سهم) که با شائبه هایی از سوی برخی مانند اشتباه تایپی و تصمیم عامدانه بر جلوگیری از اعلام وضعیت بهتر توسط سهامدار عمده روبرو شده اظهار داشت: این گونه شبهات و اظهارنظرها صحت ندارد.

وی ادامه داد: از نظر عقلی به هیچ وجه درست و منطقی نیست که سهامداران عمده ایی چون پارسان ، حتی از سود یک ریال هر سهم زیرمجموعه ها جلوگیری کنند. آن هم در شرایط سخت اقتصادی و با نرخ سودهای 24 درصدی که باید بابت تسهیلات بانکی ، پرداخت شود.

این مقام مسئول افزود: بنابراین نه تنها هیچ ممانعتی از اعلام وضعیت بهتر پالایشگاه تبریز به عمل نیامده، بلکه طی ماه های اخیر ، برنامه هایی برای رفع چالش ها و ترسیم افقی روشن برای این شرکت و دیگر زیرمجموعه ها عملی شده است.

توکلی تاکید کرد: با توجه به این موضوع ، مانند سال گذشته که با برخی از سهامداران و فعالان بازار سرمایه جلسه ایی برگزار شد، مدیران پارسان این آمادگی را دارند تا طی هفته آینده با مطرح کنندگان چنین شبهات و منتقدان، مناظره ایی برگزار کنند تا صحت و سقم موارد اعلامی مشخص شود.

وی در برابر این سئوال که با این اوصاف علت تعدیل دور از انتظار و منفی 83 درصدی سود این شرکت چه بود؟ به بورس پرس گفت: واقعیت این است که مدیران پالایشگاه تبریز از اوایل سال جاری از نرم افزاری استفاده می کنند که نرخ های سه ماهه اعلامی وازت نفت در مورد خوراک و فروش محصولات را از طریق آن محاسبه می شود. بنابراین با توجه به نرخ های سه ماه پایانی سال گذشته ، درآمد سال جاری محاسبه و برای هر سهم 557 ریال سود پیش بینی شد اما با اعلام قیمت های سه دوم سال ، این متغیر به 96 ریال کاهش یافت.

معاون پارسان با اشاره به زیان سال گذشته "شبریز" و اعلام سود برای سال جاری و بعد از مشخص شدن قیمت ها در سه ماه پایانی سال گذشته، ادامه داد: با این همه با توجه به بهبود وضعیت شرکت و برنامه های حال و آینده، بهتر شدن وضعیت قیمت های اعلامی در سه ماه پایانی سال و... انتظار می رود شرایط این شرکت و دیگر پالایشگاه ها در آینده بهتر شود.

توکلی افزود: پارسان از افزایش سود حتی اندک همه زیرمجموعه ها استقبال کرده و خواهان وضعیت مثبت همه زیرمجموعه ها بوده و هست.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» فرزاد معین | ساعت ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
11
0
پاسخ
واقعیت این است که مدیران پالایشگاه تبریز از اوایل سال جاری از نرم افزاری استفاده می کنند که نرخ های سه ماهه اعلامی وازت نفت در مورد خوراک و فروش محصولات را از طریق آن محاسبه می شود. بنابراین با توجه به نرخ های سه ماه پایانی سال گذشته ، درآمد سال جاری محاسبه و برای هر سهم 557 ریال سود پیش بینی شد اما با اعلام قیمت های سه دوم سال ، این متغیر به 96 ریال کاهش یافت. این حرف رو یه بچه هم قبول نمیکنه :-)
» مسعود | ساعت ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
13
0
پاسخ
به نظر از دو حالت خارج نیست : یا اون مدیر ,مدیر نیست و یا اینکه نرم افزار , نرم افزار نیست ...
» سهامدار شبریز | ساعت ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
3
0
پاسخ
..... نرم افزار چه ربطی به این چیزا داره فقط و فقط قصدشون اینه که سهم رو از دست ملت در بیارن. این سهم زیر 400 هم بیاد من که فروشنده نیستم

پاسخ:
» محسن | ساعت ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
4
0
پاسخ
این توجیه مسخره چی بوده ایسون کرده... بخدا مرغ پخته هم خندش میگیره. سازمان بورس باید شجاعانه و موشکافانه حق سهامدارای حقیقی شبریز رو بگیره. یعنی تابلوی تابلو بود که شبریز تعدیل مثبت داشته نه منفی...
» ناشناس | ساعت ۲۰:۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
6
0
پاسخ
بعد میگن شاپور محمدی نمادها رو میبنده.پالایشگاه تبریز سال قبل به طور ناگهانی اعلام میکنه که واسه سال آینده تعدیل چند صد درصدی داره پیش بینی زیان رو به سود تغییر میده قیمت سهام تو یکسال تقریبا دو برابر میشه بعد نه ماه که هیچ گزارشی ارائه نداده تو برج ده و تقریبا آخر سال میگه نه اشتباه کردیم و زیان دادیم.واقعا بایه همچین شرکتی چه باید کرد.
» ناشناس | ساعت ۲۳:۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
2
0
پاسخ
واقعیت این است که باز پالایش و پخش و وزارت نفت به دلیل کمبود بودجه دولت سود پالایشگاهها را مثل سال قبل از ته و بن پارو کردند و یک مشت توجیه و بهانه های سخیف و مضحک به خورد سهامداران دادند تا سرمایه آنها را ذوب کنند و به ریششان بخندند!
» ناشناس | ساعت ۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
4
0
پاسخ
خدارا شکر که ایشان منتقدان را به کیک بکسینگ دعوت نمیکند .اشتباه درمحاسبه معذرت خواهی را طلب میکند نه حرکت های تحاجمی وتعرضی چنین اعمالی حاکی از طلبکاری از سهامداران که مالک اصلی شرکت هستند وایشان باید در مقابل انها مودبانه وباخضوع وخشوع صحبت کند
» ناشناس | ساعت ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
3
0
پاسخ
اگر نرم افزار نامناسبی استفاده کرده اند مقصر شرکت است و با ید معذرت خواهی میشد اگر ضر ر عملیاتی بود باز بایذ عذر خواهی میکردند.ایشان معنی ومحل مناظر رانمیدانند.
» پرویز | ساعت ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
4
0
پاسخ
با سلام
با توجه به صحبتهای این آقا که بسیار مبهم و انگار داره با بچه دبستانی صحبت میکنه چند سوال درذهن به وجود میاد :
۱- اگر صخبتهای این بنده خدا درست باشد پس سالهای گذشته هم سود به درستی محاسبه نشده است
۲-نرم افزار را کارشناسان می نویسند ونمی تواند دخالتی در محاسبه غلط سود داشته باشد مگر اینکه سهامدار عمده به برنامه نویس تکلیف کند هر آنچه که او
مد نظرش است را بنویسد
۳-با توجه به توجیه بسیار مزخرف این شرکت به خوبی روشن ومبرهن است که سهامدار عمده در اعلام سود وصورتهای مالی دستکاری کرده است.

۴-گیریم صحبتهای این آقا درست باشد چرا پس از گذشت ۱۰ ماه از سال باید این اتفاق،را اعلام کنند
۵ - .......

علی ایحال خواهشمند است پیگیری بفرمایید تا جلسه حتما برگزار شود
ممنون
» ناشناس | ساعت ۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
1
7
پاسخ
سودش نصف فولاد مبارکه 140 تومنی هست که تعدیل مثبت بازم داره خخخخخ امثال این شرکت ها و ذوب آهن و هرمز و ... را از بورس اخراج کنید پول بیاد پشت فولاد مبارکه و شاخص بره بالا شبریز نشان داد 200 تومن بیشتر ارزش ندارد بازم مردم قیمت بالاتر می خرن باز ضرر
» ناشناس | ساعت ۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
1
4
پاسخ
اول ذوب آهن و فولاد هرمزگان سپس پالایشگاهی را از بورس همگی اخراج کنید تا بورسدرست شود حداقل نماد این زیانده ها را ببندید سفته بازی می کنن
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ