کد خبر: ۴۴۵۳۸
۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹

افزایش ۸ برابری صادرات فولاد ایران به تهدید جدید برای اروپایی ها تبدیل شد
رویترز اعلام کرد:

افزایش ۸ برابری صادرات فولاد ایران به تهدید جدید برای اروپایی ها تبدیل شد

با افزایش ۸ برابری صادرات فولاد ایران در ۳ سال گذشته، گروه تجارت فولاد اروپا اعلام کرد واردات فولاد از ایران به جدیدترین تهدید شرکت های فولادسازی اروپایی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، در پی افزایش 8 برابری صادرات فولاد ایران طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، گروه تجارت فولاد اروپا (یوروفر)  اعلام کرد واردات فولاد از ایران به جدیدترین تهدید شرکت های فولادسازی اروپایی تبدیل شده است.

براساس این گزارش، صادرات فولاد ایران به اروپا به بیش از یک میلیون تن در سال رسیده و این کشور پس از هند با 1.9 میلیون تن، به سومین تامین کننده بزرگ فولاد اروپا تبدیل شده است. این در حالی است که چین در سال 2016 میلادی 5.7 میلیون تن فولاد به اروپا صادر کرده است.

کارل تاچلت مدیر روابط خارجی و تجاری یوروفر در این باره گفت: تهدید وارده از سوی ایران جدید است و این کشور دارد به یکی از 3 تهدید اصلی تبدیل می شود: چین، هند و ایران.

ایران که پس از توافق برجام در سال 2015 و لغو تحریم ها، به دنبال توسعه اقتصادی است، قصد دارد با کمک شرکای خارجی بخش فولاد خود را توسعه دهد. تهران گفته در حال بررسی اعمال تعرفه های صادراتی بر سنگ آهن است. همان کاری که هند انجام داده است. این اقدام موجب افزایش دسترسی فولادسازان ایرانی به مواد خام ارزان خواهد شد.

بنابر اعلام یوروفر که نمایندگی شرکت های فعال در صنعتی را دارد و مجبور است سنگ آهن مورد نیاز خود را از خارج وارد کند، این اقدام ایران به منزله حمایت از صنعت فولاد داخل است. مقامات ایرانی پاسخی به درخواست های رویترز برای اظهارنظر در این زمینه نداده اند.

ایران هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد تا سال 2025 بین 20 تا 25 میلیون تن فولاد صادر کند و مجموع تولید فولاد را از 16 میلیون تن فعلی به 55 میلیون تن برساند. این در حالی است که حجم بازار فولاد جهان 1.6 میلیارد تن است.

چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد جهان، یک بازیگر عمده در صنعت فولاد ایران به شمار می آید و در حال کاهش ظرفیت تولید فولاد خویش است و طی سال های اخیر مشغول ساخت کارخانجات فولادسازی در نقاط مختلف جهان از جمله درست در مرز اتحادیه اروپایی در صربستان بوده است.

اتحادیه اروپا در حال تحقیق در مورد ادعای دامپینگ در صنعت فولاد از سوی تولید کنندگانی در صربستان و ایران همچون برزیل، روسیه و اوکراین است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ