کد خبر: ۴۶۲۴۲
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲

سیاست قیمت تضمینی با اختصاص خط اعتباری مستقل در بودجه

سیاست قیمت تضمینی با اختصاص خط اعتباری مستقل در بودجه

عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس گفت: نظام قیمت‌گذاری بورس که بر مبنای عرضه و تقاضا و مکانیسم بازار عمل می‌کند، بهتر از قیمت‌گذاری دولتی برای خرید تضمینی است .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،به نقل از تسنیم،احمدعلی کیخا درباره اختصاص بودجه ای مستقل برای خرید محصولات کشاورزی در قالب ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری کشاورزی، گفت: در نظر گرفتن خط اعتباری جداگانه در راستای اجرای ماده ۳۳  می تواند در اجرای موفق سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی  در بورس کالا کمک بسزایی کند که این امر به طور یقین به نفع کشاورزان خواهد بود.

وی افزود: قیمت تضمینی دارای مزیت هایی است که از آن جمله می توان به  کاهش حجم بودجه دولت اشاره کرد که می تواند  بار مالی سنگین دولت در خریدهای تضمینی را کاهش‌دهد و ازسوی دیگر  زمان طولانی مدت پرداخت پول کالاهای خریداری‌شده از سوی دولت به کشاورز حذف و در حقیقت از بار مسوولیت ارگان‌های درگیر که مسائل مربوط به خرید و فروش این محصولات را بر عهده‌دارند کم خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: از مهمترین مزیت های قیمت تضمینی  کاهش دلالان در بازار آزاد است که با کنار رفتن دلالان پر شمار از بازار کشاورزی و کشف عادلانه قیمت‌ها در بورس کالا قطعا رونق بیشتری در بخش کشاورزی شاهد خواهیم بود.

کیخا تصریح کرد: بر این اساس، نظام قیمت‌گذاری بورس که بر مبنای عرضه و تقاضا و مکانیسم بازار عمل می‌کند، بهتر از قیمت‌گذاری دولتی برای خرید تضمینی است زیرا ممکن است  قیمت تضمینی دولت فاصله معناداری با قیمت بازار داشته باشد و سود و درآمد کشاورز را کم کند و باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی در سال‌های بعد شود.به طور قطع اختصاص خط اعتباری مستقل برای اجرای خرید محصولات کشاورزی در قالب ماده ۳۳ ،می تواند در راستای حمایت از کشاورزان محسوب شود.

وی به پیشنهاد دیگر نمایندگان مجلس برای عرضه کلیه کالاهای قابل معامله در بورس کالا به منظور جلوگیری از فساد و فرار مالیاتی اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارهای مبارزه با فساد اقتصادی و جلوگیری از فرار مالیاتی انجام معاملات در بورس کالا است. به طور یقین  هر چه به این سمت حرکت کنیم،سهم بیشتری از کالاها در بورس مبادله می شوند و می توان جلوی بسیاری از رانت خواری ها و سوء استفاده های مالی را گرفت.

کیخا اظهارداشت: با عرضه محصولات در بورس کالا می توان به شفافیت معاملاتی و مبارزه با مفاسد اقتصادی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی دست یافت.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ