کد خبر: ۴۶۳۳۷
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵

تولید نفت ایران تا سال ۲۰۲۲ به ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز می رسد
پیش بینی آژانس بین المللی انرژی :

تولید نفت ایران تا سال ۲۰۲۲ به ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز می رسد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد ایران در سال ۲۰۲۲ با ۴۰۰ هزار بشکه افزایش ، تولید نفت را به ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز برساند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بیزنس اینسایدر، هرچند اوپک توانسته میزان بالایی از تبعیت توافق کاهش تولید را نشان دهد اما این دستاورد عمدتا ناشی از کاهش قابل توجه تولید عربستان بوده است. اقدامات و اظهارات مقامات دومین و سومین تولید کنندگان بزرگ اوپک هیچ نشانی از کاهش تولید ندارد.

عربستان، به عنوان بزرگترین تولید کننده عضو اوپک بخش اعظمی از بار اجرای توافق کاهش تولید را به دوش می کشد. سعودی ها می دانند که اگر اوپک به کاهش تولیدهای وعده داده شده پایبند نماند شاید دیگر شانس دیگری نداشته باشد.

دلیل دیگر، عرضه قریب الوقوع سهام شرکت سعودی آرامکو در بورس است. اگر قیمت نفت بالا نباشد، سعودی ها نمی توانند سهام این شرکت ها را به اندازه ای که انتظار دارند، بفروشند. عرضه موفق سهام آرامکو در بورس برای دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه چشم انداز 2030 عربستان ضروری است.

اما دو عضو دیگر اوپک یعنی ایران و عراق در حال بهره بردن از موضع احتیاطی عربستان هستند و گام هایی را برای افزایش تولید برداشته اند. اکنون عربستان باید در کنار رویارویی با تولید کنندگان نفت شیل آمریکا، فکری هم به حال افزایش تولید ایران و عراق بکند.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، عراق تا سال 2022 تولید نفت را به 5.4 میلیون بشکه در روز خواهد رساند که به میزان قابل توجهی بالاتر از برآوردهای قبلی مبنی بر رسیدن به رقم 4.6 میلیون بشکه تا سال 2021 است. انتظار می رود ایران هم در سال 2022 با 400 هزار بشکه افزایش تولید را به 4.15 میلیون بشکه در روز برساند.

ایران خواهان رساندن تولید به 5 میلیون بشکه تا سال 2021 است. اما این کشور برای دستیابی به این هدف به سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی نیاز دارد. ایران در دهه 1970 روزانه بیش از 6 میلیون بشکه نفت تولید می کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ