کد خبر: ۴۶۳۸۸
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۸

پروژه 4 میلیارد دلاری توتال در ایران به کمیسیون بورس آمریکا داده شد

پروژه 4 میلیارد دلاری توتال در ایران به کمیسیون بورس آمریکا داده شد

توتال اظهاریه سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی با مالکیت بیش از 50 درصدی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، شرکت فرانسوی توتال دیروز جمعه با انتشار جزئیات مذاکرات با مقامات ایرانی در مورد چند پروژه در سال 2016 اعلام کرد: به دنبال سهمی 50 درصدی در یک پروژه 4 میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی است.

توتال سال گذشته یک توافق مقدماتی در مورد میدان پارس جنوبی امضا کرد و به اولین شرکت بزرگ نفتی غربی تبدیل شد که پس از توافق هسته ای و لغو تحریم های غرب یک موافقتنامه انرژی با تهران امضا کرده است.

توتال در اظهاریه ای که تقدیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا کرده، اعلام داشته پروژه 11 پارس جنوبی مستلزم سرمایه گذاری حدود 4 میلیارد دلاری است و این شرکت درحال تامین مالی 50.1 درصد از این پروژه است. همچنین خرید سهام و پرداخت های مرتبط با این پروژه به ارزهای غیردلاری انجام می شود.

اگر این قرارداد نهایی شود، توتال 50.1 درصد از این پروژه را در اختیار خواهد داشت و شرکت سی ان پی سی چین نیز از طریق یکی از شرکت های تابعه مالک 30 درصد این پروژه خواهد بود. شرکت پتروپارس ایران هم 19.9 درصد از سهام این پروژه را در اختیار خواهد داشت.

توتال قبلا جزئیاتی از ارزش این پروژه، افشا و هیچ اشاره ای نیز به میزان سهام در این پروژه نکرده بود.

انتظار می رود پروژه مذکور ظرفیت تولید گازی معادل روزانه معادل 370 هزار بشکه نفت را داشته باشد و این گاز صرف تامین نیاز داخلی ایران شود. این پروژه دارای 2 سکوی فراساحلی و 30 چاه است.

توتال اعلام کرده در سال 2016 در مورد پروژه های دیگر نیز با مقامات ایرانی مذاکره داشته و بررسی های فنی ای را انجام داده که از جمله می تواند به سرمایه گذاری در یک مجتمع 10 میلیون تنی ال ان جی در تمبک در ساحل خلیج فارس اشاره کرد.

همچنین در مورد طرح هایی برای سرمایه گذاری در میدان نفتی آزادگان جنوبی مذاکراتی را انجام داده و اعلام کرده خرید و فروش نفت ایران را در فوریه 2016 از سر گرفته و سال گذشته حدود 50 میلیون بشکه به قیمت حدود 1.9 میلیارد دلار از ایران خریداری کرده که بخش اعظم آن در پالایشگاه های این شرکت مورد استفاده قرار گرفته است.

توتال 11 میلیون بشکه فراورده های نفتی به قیمت 394 میلیون دلار از ایران خریده و سود خالص حاصل از آن 2.8 میلیون دلار بوده و به همراه شرکت های دیگر به عنوان شرکت مشاور برای ارائه مشورت در مورد خط لوله نفتی و گازی احتمالی بین ایران و عمان انتخاب شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ