کد خبر: ۴۷۰۲۴
۱۰:۷ - ۱۳۹۶/۲/۲

۲ شرط رشد بخش غیرنفتی ایران از دیدگاه بانک جهانی

۲ شرط رشد بخش غیرنفتی ایران از دیدگاه بانک جهانی

بانک جهانی اعلام کرد اگر سرمایه های خارجی قابل توجهی جذب و اقتصاد ایران به سیستم بانکی بین المللی متصل شود، بخش غیرنفتی ایران رشد قابل توجهی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم،بانک جهانی در گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران پیش بینی کرد رشد اقتصادی کشور در سال 2017 به 4 درصد کاهش یابد.بر اساس برآوردهای این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال 2016 بالغ بر 6.4 درصد بوده است.

تراز مالی کشور نیز که در سال 2015 منفی 1.9 درصد تولید ناخالص داخلی بوده در سال 2016 به منفی 1.5 درصد کاهش یافته و انتظار می رود در سال 2017 به منفی 0.6 درصد تولید ناخالص داخلی برسد.

به لطف افزایش درآمدهای نفتی تراز حساب های جاری ایران رشد قابل توجهی در سال 2016 داشته و از معادل 2.7 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2015 به معادل 6.5 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2016 رسیده و انتظار می رود در همین سطح در سال 2017 باقی بماند.

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش با اشاره به این که تولید نفت ایران نزدیک به ظرفیت کامل رسیده، و با توجه به ضعف بخش غیرنفتی پیش بینی کرده رشد اقتصادی ایران در میان مدت در سطح متوسطی باقی بماند. بر اساس انتظار کارشناسان این بانک،رشد اقتصادی ایران تا سال 2019 بیشتر از 4 درصد نخواهد شد.

به عقیده این نهاد بین المللی بخش غیرنفتی ایران رشد قابل توجهی نخواهد داشت مگر این که سرمایه های خارجی قابل توجهی جذب شود، اقتصاد ایران به سیستم بانکی بین المللی متصل شود و اصلاحات داخلی در حوزه اقتصاد انجام گیرد.

این گزارش همچنین از بالا رفتن نرخ بیکاری در کشور به ویژه در بین جوانان و زنان خبر داده و هشدار داده فشارهای تورمی نیز شروع به افزایش کرده است.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ