کد خبر: ۵۱۶۸۹
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۳/۲۶

تصمیمی برای کنترل حساب‌ها و مکالمات سهامداران نیست
معاون حقوقی سازمان بورس:

تصمیمی برای کنترل حساب‌ها و مکالمات سهامداران نیست

معاون حقوقی سازمان بورس اعلام کرد به هیچ وجه درخواستی برای کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه نداشته است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی انتشار خبری مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه توسط سازمان بورس، جعفر جمالی به سنا گفت: هدف اصلی مقام ناظر و فعالان، ایجاد بازاری کارآمد است. بنابراین باید موانع فعالیت و کسب و کارها رفع و گردش امور تسهیل شود. به طور مثال در حال حاضر پراکندگی و انباشتگی مقررات ایجاد مشکل می‌کند در نتیجه لازم است مقررات دست و پاگیر و مبهم شناسایی و در جهت رفع موانع، نشاط بازار و فعالیت‌های اقتصادی اصلاح شوند.

وی ادامه داد:برخی محدودیت‌ها مانند منع خرید و فروش اوراق بهادار توسط کارکنان نهادهای مالی،حجم مبنا، نحوه نظارت بر بازارهای سرمایه، پیش‌بینی سود، شناسایی و پرداخت سود سهام، از جمله مواردی هستند که با توجه به تجربه کشورهای دیگر باید مورد بازنگری قرار گیرند تا امنیت سرمایه‌گذاری و سهولت کسب و کار تأمین شود .همچنین نظر برنامه ‌ریزان در پیاده‌ سازی اقتصاد مقاومتی و تسهیل تأمین مالی بنگاه های تولیدی تامین و در پی آن اشتغال، عملیاتی شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه این مهم تنها با اعتماد به فعالان و احترام به حریم خصوصی آنان دست یافتنی است، اضافه کرد: در همین راستا با دستگاه‌های مختلف جلساتی تنظیم شده و در این جلسات از نهادهای مالی، کارگزاران، ناشران و اشخاص صاحب ‌نظر دعوت خواهد شد تا با همکاری جمعی، این هدف حاصل شود.

جمالی با اشاره به اینکه در سالجاری، در مورد پرونده‌های انضباطی و تفکیک بین موارد مختلف نقض مقررات اقدامات گسترده ای پیش بینی شده، ادامه داد:انتظار همه کسانی که در بازار فعالیت می‌کنند این است در صورت احراز سوءنیت در انجام تخلفات، برخوردها قاطع، سریع و بدون ملاحظه باشد، اما در موارد متعددی که عوامل خارج از اراده مدیران و یا اسباب و علل عام تأثیرگذارند، یا تخلف از مقررات ناشی از صرف یک اشتباه ساده است، با نگاه به سابقه عملکردی مدیران در رسیدگی‌های انضباطی و اقدامات قانونی سازمان لحاظ خواهد شد.

معاون حقوقی سازمان بورس با تاکید بر اینکه سازمان هیچگاه و به هیچ وجه درخواستی عام و کلی مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه نداشته و اصولا در نظم کنونی حقوق ایران چنین درخواستی اگر به طور کلی و عام انجام شود،برخلاف حقوق شهروندی و احترام به حریم خصوصی افراد است، گفت: تمرکز معاونت حقوقی سازمان بر پیشگیری و ارتقاء سلامت، سمت‌گیری برای تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و ایجاد بازار منصفانه، شفاف و کارآمد است و اصولا تلقی این که مقام ناظر بازار سرمایه و فعالان هم جهت نبوده و از هم منفک هستند، تعبیر دقیقی نیست.

جمالی افزود: هدف همه ارکان، بازیگران و فعالان بازار ایجاد نظم و شفافیت است که همگی در این "تنظیم‌گری" به نحوی سهیم‌ هستند و یک هدف دارند و در مورد پرونده‌های قضایی، کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، اخلال در نظم مالی اقتصادی کشور و مانند آن، مقامات قضایی از کلیۀ امکانات برای کشف جرایم استفاده می کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ