کد خبر: ۵۱۷۰۰
۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۳/۲۷

پیشنهاد رئیس کنفدراسیون صادرات برای تفکیک وزارتخانه‌ها

پیشنهاد رئیس کنفدراسیون صادرات برای تفکیک وزارتخانه‌ها

رئیس کنفدراسیون صادرات درخصوص عدم موافقت مجلس با تفکیک وزارتخانه‌ها پیشنهاد داد: ایجاد معاونت رئیس‌جمهوری در حوزه تجارت ضروری است تا امیدوار بود وزیر با گرایش صنعتی بر روی مسائل تجارت و بازرگانی سایه نیندازد و انها را به حاشیه نراند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اتاق بازرگانی، محمد لاهوتی درباره تفکیک وزارتخانه صنعت گفت: ادغام وزارتخانه‌ها، به‌دنبال چند هدف انجام‌شده بود، هدف اصلی از این کار کوچک، چالاک و چابک شدن دولت بود اما درنهایت دولت کوچک نشده و هزینه‌های جاری آن کم نشد. برای همین دوباره دولت به این نتیجه رسیده که بار دیگر وزارتخانه‌های ادغام شده، ازهمدیگر تفکیک شود.

وی افزود: هدف دیگر از ادغام وزارتخانه‌ها، انسجام، یکپارچه‌سازی و تسهیل تصمیم‌گیری درباره حوزه‌های متعدد اقتصادی صنعت بود اما درنهایت این هدف هم انجام نشد.آنچه در سال‌های تفکیک وزارتخانه اتفاق افتاد این بود که دو وزیر به یک وزیر تبدیل شد، آن‌هم با حجم گسترده‌ای از مسئولیت‌ها و شرایطی و مسائلی که بعضاً در تضاد باهم قرار می‌گرفت.

این مقام مسئول ادامه داد: بارها مشاهده شده بود اگر در یک حوزه‌ای موضوع بازرگانی اهمیت داشت و اگر وزیر به لحاظ سوابق اجرایی، عملی و تحصیلی به حوزه صنعت نزدیک بود، با دید و ارحجیت صنعت تصمیم‌گیری می‌کرد و به حوزه بازرگانی بی‌توجه بود.

لاهوتی معتقد است: در دولت یازدهم حوزه بازرگانی به حاشیه رانده شد همانطور که در دولت دهم وزیر صنعت چون سوابق بازرگانی داشت، صنعت را کمتر موردتوجه قرار داد. عدم هماهنگی و تفکیک حوزه‌ها باعث شد صنعت یا بازرگانی به حاشیه رانده شود و مشکلاتی برای فعالان آن حوزه پیش آورد. لذا درخواست دولت از مجلس برای تفکیک این وازتخانه در قالب لایحه به این دلایل انجام‌شده است.

وی تصریح کرد: در تمام دنیا، خصوصاً در کشورهای درحال‌توسعه یا توسعه‌یافته صنعت و بازرگانی یک وزارتخانه دارد. اما شرایط اقتصادی در ایران شبیه کشورهای دیگر نیست. با توجه به قانونی مثل انتزاع در حوزه کشاورزی یا واگذاری بازرگانی به وزارت صنعت و معدن عملاً این حوزه‌ها تحت شعاع قوانین قرارگرفته و تصمیم‌گیری‌ها از حالت یکپارچگی خارج‌شده است.

عضو هیات نمایندگان تهران تأکید کرد: جنس دغدغه‌های صنعت و تجارت متفاوت از هم دیگر است و برای همین تشکیل وزارت بازرگانی یا تفکیک این وزارتخانه از وزارت صنعت خبر خوبی است. باید مسائل حوزه تجارت، واردات و صادرات جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

لاهوتی گفت: اگرچه در سال‌های اخیر بازرگانی به دلایل متعدد مورد بی‌مهری قرارگرفته، اما بازرگانی ابزاری برای رشد و توسعه اقتصادی، توسعه صنعت و صادرات محصولات تولیدشده و باید موردتوجه قرار گیرد. نادیده گرفتن صنعت و بازرگانی به دلیل حمایت از یکی، کار درستی نیست و هر دو این حوزه‌ها باید باهم دیگر موردتوجه باشد. بنابراین تفکیک این دو حوزه از همدیگر تصمیم درستی است و باید این دو وزاتخانه مهم، جداگانه به مسائل حوزه بپردازند.

وی درخصوص اینکه اگر مجلس با لایحه دولت برای تفکیک وزارتخانه‌ها موافق نکرد گفت: پیشنهاد من این است که ایجاد معاونت رئیس‌جمهوری در حوزه تجارت یک امر ضروری و لازم است و جدا شدن سازمان تجارت از زیرمجموعه صنعت یک الزام جدی برای مسائل امروز ایران است. تا اینکه تصمیم برای حوزه بازرگانی در جایی واحد انجام شود. در این صورت است که می‌توان امیدوار بود وزیر با گرایش صنعتی بر روی مسائل تجارت و بازرگانی سایه نیندازد و انها را به حاشیه نراند.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ