کد خبر: ۵۱۷۰۷
۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۳/۲۷

ایران با ۴.۶ میلیون بشکه در روز، چهارمین تولیدکننده نفت جهان شد
در آمارهای جدید موسسه بی پی :

ایران با ۴.۶ میلیون بشکه در روز، چهارمین تولیدکننده نفت جهان شد

طبق آمارهای جدید موسسه بی پی، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ با ۱۸ درصد افزایش به ۴.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از مید، آمارهای جدید موسسه بی پی از میزان تولید انرژی جهان نشان می دهد تولید نفت در منطقه خاورمیانه به لطف افزایش تولید نفت ایران و عراق، 1.7 میلیون بشکه در روز بیشتر شده است.

بازگشت تولید نفت ایران به سطح قبل از تحریم ها و افزایش تولید نفت عراق در کنار رشد تولید عربستان به این افزایش تولید کمک کرده، اما سرعت رشد تولید نفت جهان در سال 2016 همچنان پایین ترین رقم از سال 2013 تاکنون را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سال 2016 که میعانات را هم شامل می شود با 18 درصد افزایش به 4.6 میلیون بشکه در روز رسیده، در حالی که تولید نفت عراق با 10 درصد رشد نسبت به سال 2015 به 4.4 میلیون بشکه در روز رسیده است.

میزان تولید نفت ایران در سال 2016 معادل 5 درصد کل تولید نفت جهان بوده است. ایران در سال 2015 هفتمین تولید کننده بزرگ نفت جهان بود که این جایگاه در سال 2016 به چهارم ارتقا یافته است.

مجموع تولید نفت عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت منطقه که شامل نفت خام و میعانات می شود به 12.3 میلیون بشکه رسیده که 3 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.

ایران و عراق همچنین شاهد بیشتری نرخ افزایش در تولید گاز طبیعی در منطقه بوده اند.

تولید گاز ایران در سال 2016 به بیش از 200 میلیارد متر مکعب رسیده و افزایشی 6.6 درصدی نسبت به سال 2015 را داشته اما ایران تقریبا تمام گاز تولیدی را مصرف می کند و برای صادرات به گاز وارداتی از کشورهای آذربایجان و ترکمنستان متکی است.تولید گاز عراق در سال 2016 با 12.6 درصد افزایش به 1.1 میلیارد متر مکعب رسید.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ