کد خبر: ۵۱۷۰۸
۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۳/۲۷

پرداخت ۶۰ درصدی مطالبات گندم‌کاران و عرضه ۵۰۰ هزار تن گندم صادراتی
معاون شرکت بازرگانی دولتی خبر داد:

پرداخت ۶۰ درصدی مطالبات گندم‌کاران و عرضه ۵۰۰ هزار تن گندم صادراتی

معاون شرکت بازرگانی دولتی ضمن اعلام عرضه حدود ۵۰۰ هزار تن گندم برای صادرات، از پرداخت بیش از ۶۰ درصدی مطالبات کشاورزان و آمادگی 100 درصد برای صادرات گندم به قطر درصورت نیاز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسن عباسی معروفان به ایسنا گفت: طی ۸۴ روز گذشته از سال جاری و از همان ابتدای فصل خرید تضمینی تاکنون سه میلیون و ۶۱۰ هزار تن گندم به ارزش حدود ۴۶۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان ۲۶ استان کشور خریداری شده که بالغ بر ۶۰ درصد مطالبات آنها پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه از روند پرداخت مطالبات ناراضی نیستیم اما علاقه داریم با حمایت بیشتر روند پرداخت آن را سرعت ببخشیم، افزود: مابقی مطالبات گندم‌کاران با تاخیر اندکی و پس از ثبت در سامانه تامین و پرداخت می‌شود و تاکنون استان خوزستان با یک میلیون و ۳۴۰ هزار تن گندم بیشترین رکورد را در خرید تضمینی داشته که به زودی از جمع فروشندگان خارج می‌شود و پنج استان باقیمانده نیز در آستانه آغاز فصل خرید تضمینی گندم هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به فرآیند خرید تضمینی گندم و وضعیت تولید این محصول استراتژیک پیش‌بینی می شود امسال نیز میزان خرید تضمینی آن از ۱۰ میلیون تن عبور کند و به احتمال زیاد به حدود ۱۱ میلیون تن برسد که در این راستا برنامه‌های تامین مالی و چگونگی پرداخت آن به صورت دقیق برنامه‌ریزی شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر و با تامین مطلوب‌تر بتوانیم مطالبات گندم‌کاران را در زمان کوتاه‌تری پرداخت کنیم.

عباسی معروفان اظهار داشت: از دی‌ماه سال گذشته تاکنون مدتی برای بازاریابی و کسب مجوزها زمان لازم داشتیم تا بتوانیم برای سه میلیون تن مازاد گندم صادراتی که مجوز آن را دریافت کردیم، برنامه‌ریزی کنیم اما با وجود کوتاه بودن زمان توانستیم رایزنی ها و بازاریابی‌های مناسبی برای گندم و مشتقات آن مانند آرد و دیگر محصولات ثانویه و نهایی انجام دهیم به گونه‌ای که تاکنون حدود ۵۰۰ هزار تن گندم برای صادرات عرضه شده که تاجران چهار ماه برای تبدیل به آن محصول ثانویه یا نهایی و صادرات آن فرصت دارند و گمرک در صورت عبور محموله‌های مورد نظر از مبادی رسمی که با گندم صادراتی تولید شده‌اند به شرکت بازرگانی دولتی اطلاع می‌دهد.

وی افزود: تاکنون حدود ۱۰ درصد گندم فروخته شده با قیمت صادراتی به محصول ثانویه یا نهایی تبدیل شده و از کشور با هدف صادرات خارج شده و در حال صادرات گندم و مشتقات آن به پنج کشور هستیم،هفته گذشته محموله‌ای به عمان رفت و در حال مذاکره با ترکیه برای پیوستن به کشورهای خریدار گندم و مشتقات این محصول از ایران مانند عراق، افغانستان و ... هستیم.

عباسی معروفان تصریح کرد: یکی از دلایلی که به نظر می‌رسد صادرات گندم با روند کندی ادامه دارد این است که هدف ما ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای ایران از طریق صادرات محصولات ثانویه و نهایی گندم است و در غیر این صورت اگر بخواهیم گندم را مانند گندم دروم به صورت خام صادر کنیم، حجم بسیار بیشتری از این محصول تاکنون فروخته شده بود البته در حال مذاکره با برخی کشورها هستیم که در صورت تایید و موافقت به صورت ناگهانی حجم صادرات گندم افزایش چشمگیری پیدا می‌کند چرا که آنها جزو خریداران عمده خرید گندم و مشتقات آن هستند.

وی در خصوص وضعیت و پتانسیل صادرات گندم و تامین نیاز کشورهایی مانند قطر که با مشکل مواجه شده‌اند گفت: قطر با حدود دو میلیون جمعیت هیچ مشقتی برای ایران در راستای تامین نیازمندی‌های غذایی‌ ندارد چرا که این کشور به اندازه یک استان ایران است و اگر درخواستی داشته باشد، آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه‌تنها قطر بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌ تامین کنیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ