کد خبر: ۵۱۷۱۳
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۳/۲۷

ایران در رتبه ۷۵ خلاقیت جهانی و پایین تر از همسایه ها ایستاد/ سوئیس خلاق‌ترین
بنابر اعلام سازمان جهانی مالکیت فکری:

ایران در رتبه ۷۵ خلاقیت جهانی و پایین تر از همسایه ها ایستاد/ سوئیس خلاق‌ترین

طبق اعلام سازمان جهانی مالکیت فکری، ایران در میان 127 کشور جهان حایز رتبه 75 فهرست خلاقیت جهانی و پایین تر از کشورهایی چون امارات ،ترکیه، قطر، عربستان، کویت، ارمنستان،بحرین و گرجستان شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اتاق بازرگانی، سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) در تازه‌ترین گزارش که به نام فهرست خلاقیت جهانی ۲۰۱۷ منتشر شده،اعلام کرد: درجدولی شامل نام 127 کشور جهان، ایران با 32.09 امتیاز از 100 در مکان هفتاد و پنجم قرار گرفته است.

وایپو یکی از نهادهای زیرمجموعه‌ی سازمان ملل متحد است و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد. این سازمان شاخص‌هایی همچون شمار اختراعات ثبت‌شده، میزان سرمایه‌گذاری در آموزش، ارتباط دانشگاه‌ها با بخش صنعت و کیفیت آثار علمی منتشرشده را در 130 کشور بررسی می‌کند.

در فهرست امسال سوئیس با 67.69 امتیاز خلاق‌ترین کشور خوانده شده، سوئد 63.82، هلند 63.36، آمریکا 61.40 و بریتانیا 60.89 هم در مکان‌های دوم تا پنجم قرار دارند. آلمان با 58.39 امتیاز و یک پله صعود نسبت به سال گذشته در مکان نهم نشسته است. چین نیز بیست‌ودوم است.

در میان 25 کشور برتر ، 15 کشور اروپایی هستند. سرمایه‌ انسانی، تحقیقات و زیرساخت‌های قوی نقاط قوت کشورهای اروپایی هستند.

آمریکا رتبه 4، سنگاپور 7، کره جنوبی 11، ژاپن 14، هنگ‌کنگ 16، اسرائیل 17، کانادا 18، نیوزیلند 21، چین 22 و استرالیا 23 هم دیگر کشورهای اول تا بیست‌وپنجم هستند.

امارات عربی متحده از میان کشورهای اطراف ایران بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. این امیرنشین حاشیه‌ خلیج فارس با امتیاز 43.24 در رتبه‌ی 35 جهانی قرار گرفته است. ترکیه با رتبه 43، روسیه 45، قطر 49، عربستان سعودی 55، کویت 56، ارمنستان 59، بحرین66 و گرجستان 68 هم بالاتر از ایران قرار دارند.

وایپو به پیشرفت‌های قابل توجه در مرکز و جنوب آسیا اشاره می‌کند و در پیوند با آن نام ایران، قزاقستان و بنگلادش را مطرح می‌کند. سازمان جهانی مالکیت فکری تصریح می‌کند: ایران با سه پله صعود نسبت به سال گذشته در منطقه مرکز و جنوب آسیا از نظر رشد دوم بوده است. هند در این منطقه با شش پله صعود نسبت به پارسال، بیشترین رشد را تجربه کرده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ