کد خبر: ۵۱۷۷۵
۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۳/۲۹

مشکلات و وضعیت بازار سهام؛ از تخلف و توقف نماد و آکنتور تا درخواست 410 شرکت
دیدگاه مدیرعامل فرابورس و یک کارشناس درباره :

مشکلات و وضعیت بازار سهام؛ از تخلف و توقف نماد و آکنتور تا درخواست 410 شرکت

مدیرعامل فرابورس و کارشناس بازار سرمایه در خصوص توقف نمادها، تخلفات مرتبط با افشای اطلاعات، وضعیت کنتورسازی، درخواست 260 شرکت دانش بنیان و 150 شرکت کوچک و متوسط برای حضور در بازارسهام اظهار نظر کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مدیرعامل فرابورس و کارشناس بازار سرمایه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در خصوص توقف نمادها، تخلفات مرتبط با افشای اطلاعات، وضعیت کنتورسازی، درخواست 260 شرکت شرکت دانش بنیان برای حضور در بازارسهام اظهار نظر کردند.

نظر مدیرعامل فرابورس درباره توقف نمادها

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس نیز بازار سرمایه را وابسته به رکن شفافیت اعلام کرد و گفت: همیشه این تعارض وجود دارد که ما نقدشوندگی را فدای شفافیت کنیم یا شفافیت را فدای نقدشوندگی ، این بحث سال های اخیر است.در حوضه پتروشیمی ها توقف طولانی مدت داشته ایم در سال ۹۲ و امسال شاهد توقف نمادهای بانکی هستیم.

وی افزود: بعضا در برخی از صنایع شاهد بودیم نهادهای سیاست گذار که به سود شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس موثر بودند ، سیاستی را اتخاذ می کنند که سبب ابهام در صورت های مالی شرکت ها می شود، مثل صنعت بانکی که مکانیزم های متفاوتی را شامل می شد ، بانک مرکزی بخشنامه ای ابلاغ کرد که به بانکها می تواند کمک کنند اما در شرایط فعلی ابهاماتی را ایجاد کرده است.

هامونی ادامه داد: آنچه در بازار سرمایه است رابطه مالکان بازار با بنگاه هاست،وقتی بحث مالکیت بنگاه یا بانک ها پیش  می آید باید بدانیم سهم و ارزش واقعی بنگاه یا بانک جدا از نوع قرارداد بانک با مشتریان است این وضعیتی است که باید در صورت های مالی برای مشتریان شفاف باشد.یکی از برنامه هایی که سازمان بورس برای حل این موضوع در نظر گرفته این است که دستورالعمل افشای اطلاعات شرکت های پذیرفته شده را مطرح کرده است.

شاخص بازار قابل اعتماد است

وی به اصطلاح بلوک زنی در بازار اشاره کرد و گفت: طبق دستوالعمل های بازار، بلوک زنی از بازار اصلی جدا شده و به کار خود می پردازد پس تداخل معاملات خارج از بورس با معاملات داخلی بورس پیش نمی آید و شاخص بازار به درستی قابل اعتماد است .بازار آینده سرمایه متعلق به شرکت های دانش بینان و صنایع کوچک و متوسط در کنار صنایع بزرگ کنونی خواهد بود و شاهد طلوع صنایع جدید در کنار صنایع قدیم خواهیم بود.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش چرا سازمان بورس اجازه می دهد سودهای موهمی و تخیلی پیش بینی اما محقق نشود؟ افزود: در دنیا شرکت ها سودها را پیش بینی و اعلام نمی کنند و از ارائه اطلاعات گمراه کننده آنها جلوگیری و این موضوع توسط تحلیل گران بازار انجام می شود.

هامونی ادامه داد: سایت تدان در سازمان بورس راه اندازی شده و تحت نظارت کدال است،شرکت ها اطلاعات واقعی و محقق شده را در کدال ارائه می کنند و شرکت های مشاور سرمایه گذاری و تحلیل گران بازار و شرکت های پردازشگر اطلاعات مالی که مجوز دارند موظند تحلیل و اطلاعات درست را به بازار و سرمایه گذار ارایه کنند.

برخورد با متخلفین بازار

وی با اشاره به اینکه این موارد در دستور العمل های سازمان بورس دیده شده اضافه کرد:  با جمع بندی نظرات مردم و کانون کارگزاران دستورالعمل افشا، دستور العمل پذیرش و دستور العمل معاملات با رویکرد بهبود فرآیند توقف و بازگشایی نمادها قطعاً می تواند صورت گیرد و اصلاح شود. فصل ششم قانون بازار، سوء استفاده از اطلاعات نهانی و معاملات متکی بر اطلاعات نهانی را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است.در ماه گذشته با دو تخلف در این زمینه برخورد شده است.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه در سال ۸۵ در حد ۲ تا ۳ میلیون تومان تخلف شد که شدیداً با عوامل  مربوط برخورد شد گفت: از سال ۸۵ تا کنون حتی یک مورد پیش نیامده که همکاران در سازمان بورس و فرابورس و سایر بورس ها بخواهند سوء استفاده کنند. نسبت به ۱۰ تا ۱۴ سال گذشته دائم روند بهبود را داشتیم و اگر اصل ۴۴ اجرا و شرکت ها وارد بورس نمی شدند اکنون با یک بازار ۲۰ هزار میلیارد تومانی مواجه بودیم در حالی که اکنون بازار ما حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

هامونی افزود: اواخر سال گذشته نرخ بازار بدهی حدود ۲۴ تا ۲۵ درصد بود اکنون این رقم حدود ۴ تا ۵ درصد کاهش یافته و حدود ۲۰ درصد است.نرخ سود بانکی در بازار بین بانکی اگر اصلاح و مدیریت نشود بازار بدهی ما اصلاح نخواهد شد.

منتظر رای دادگاه برای کنتورسازی

وی درخصوص شرکت کنتورسازی نیز گفت: بحث نماد کنتورسازی در حال پیگیری در دادگاه است و منتظر رای دادگاه هستیم،پیش از آن نمی توانیم اظهار نظر کنیم.

درخواست ورود 260 شرکت دانش بنیان و 150 شرکت کوچک و متوسط به فرابورس

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صنایع جدید به آرامی در حال ورود به بازار است ادامه داد: اکثر شرکت ها با تجهیزات و ماشین آلات سنگین بورسی حضور دارند اما چند وقتی است شاهد درخواست صنایع جدید برای ورود به بازار هستیم.

هامونی با بیان اینکه  ۲۶۰ شرکت دانش بنیان در این هفته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست دادند تا وارد بازار شوند اضافه کرد: با این فرآیندی که سالی ۲۰ شرکت را ارزیابی اولیه و وارد بازار می کنیم اگر بخواهیم این ۲۶۰ شرکت را وارد بازار کنیم ۱۳ سال طول خواهد کشید تا این شرکت ها وارد بازار شوند. بنابراین باید برنامه مدونی برای ورود شرکت ها و صنایع جدید تدوین کنیم.۱۵۰ شرکت کوچک و متوسط به سازمان صنایع کوچک درخواست دادند تا وارد بازار شوند.

وی با بیان اینکه باید زمینه را فراهم کنیم تا بازار بزرگ شود گفت: بازار آینده سرمایه متعلق به شرکت های دانش بینان و صنایع کوچک و متوسط در کنار صنایع بزرگ کنونی خواهد بود و شاهد طلوع صنایع جدید در کنار صنایع قدیم خواهیم بود.صنایع قدیم برای ماندن در صنعت و رقابت باید خود را دانش بینان کنند در غیر این صورت محکوم به شکست خواهند بود.

مدیرعامل فرابورس با بیان اینکه درحال برنامه ریزی برای بازار اولیه این صنایع هستیم گفت: اکنون بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان برای تامین مالی این شرکت ها در نظر گرفته شده است.

هامونی با اشاره به اینکه برای نخستین بار شاهد ورود اقتصاد هنر به بازار سرمایه هستیم افزود: از هفته آینده شاهد پذیره نویسی هلدینگ سرمایه گذاری هنر خواهیم بود.با هماهنگی موسسین و نظارت دستگاه های اجرایی امیدواریم این اخبار، بازار را تحریک کند تا صنایع مختلف وارد شوند و پرتفوی سهامداران متنوع شود.

دو علت اصلی توقف نمادها

شاهین چراغی گفت: بسته بودن نمادها با دو علت عمده یکی تاخیر در انتقال اطلاعات از سمت ناشران بازار سرمایه و تخلف هایی در ارتباط افشای اطلاعات و دیگری سخت گیری هایی است که از سوی سازمان بورس انجام می شود.بخشی از سخت گیری ها و بسته بودن نمادهای بانکی عمدتا به جهت اختلافات نهادهای ناظری همچون بانک مرکزی و سازمان بورس است.

وی افزود: سال های گذشته بحثی بر اساس سیستم آی اف آر اس جهانی مبنی بر افشا سازی اطلاعات شرکتهای بورسی مطرح شده بود، در این خصوص اختلافاتی میان سازمان بورس و بانک مرکزی وجود داشت و سازمان حسابرسی بعنوان حسابدار بانک های خصوصی برای بررسی وارد داستان شد که این اتفاق برای مدتی موجب بسته شدن نماد برخی بانک ها شده است .وجود چند نهاد ناظر از قبیل بانک مرکزی ، بیمه و سازمان بورس ، عمدتا سبب ضرر سهامداران برخی نمادهای دارای چند ناظر می شود مثل بانک هایی همچون صادرات ، تجارت ، دی ،ملت و ....

این کارشناس بازار سرمایه ارزش بازار را در روزی که گذشت ۳۷۵هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این رقم تقریبا حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است که بر اساس اطلاعات موجود ، سپرده های نزد سیستم بانکی یک میلیون و 200 هزار میلیارد تومان است،وضعیت بازار سرمایه تا زمانی که مشکلات سیستمی بازار پول حل نشود به هیچ وجه رفع نمی شود. عملا ما مسیر اشتباه را طی می کنیم.

انتظار رشد شاخص بورس و مشکلات درونی بازار

چراغی ادامه داد: توقع داریم شاخص بالارود، در حالی که یک میلیون و 200 هزار میلیارد تومان سپرده در سیستم بانکی داریم ، اگر نرخ سپرده ها را با رقم احتمالی ۲۰ درصد حساب کنیم حدود ۶۴ میلیارد دلار درسال سودی است که به مردم تعلق می گیرد.فراموش نکنیم که این سود معافیت مالیاتی دارد .این روند به بدهکارتر شدن بدهکاران و افزایش سپرده های مردم نزد بانک ها می انجامد.تاثیرات این روند سبب می شود ما در بازار بورس شاهد ۱۱درصد سود عملیاتی کل شرکت های بورسی باشیم ،در حالی که سود بانک ها گاهی به بالای ۲۷درصد هم می رسد.

وی به پاره ای از مشکلات درونی بورس اشاره کرد و گفت: گاهی دیده می شود چندین نماد معاملاتی منفی است و شاخص با اتکا به دو یا سه نماد مثبت می شود ، نباید اجازه دهیم شاخص بازار بدون کاهش به رنگ سبز بماند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: دستور العمل های سازمان بورس به اندازه کافی وجود دارد اما باید ببینیم آیا به دستور العمل ها توجه می شود و آیا با دارندگان اطلاعات نهان برخورد می شود؟بحث اطلاعات محرمانه به معضلی در بازار سرمایه تبدیل شده یعنی گردش اطلاعات پیش از آنکه روی سایت های رسمی سازمان بورس قرار گیرد در میان برخی افراد وجود دارد.

چراغی  با اشاره به اینکه سازمان بورس باید جزئیات اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد درباره نماد کنتورسازی گفت: در این نماد تخلف توسط ۳ رکن اتفاق افتاد از جمله اینکه باز شدن نماد توسط سازمان بورس که کوتاهی و بخشی تخلف بود که توسط شرکت های کارگزاری و بخشی توسط کارکنان شرکت های سرمایه گذاری یا کارگزاری یا سازمان یا شرکت بورس انجام شد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» ناشناس | ساعت ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۳/۲۹
0
0
پاسخ
سوال اصلی این است که چرا سازمان دقیقا وقتی دولت تصمیم به عرضه بی در و پیکر اوراق بدهی خود در بورس گرفت به فکر شفافیت خواهی از شرکتها گرفت؟!!! چرا قبل از آن این اقدام به این شدت و حدت صورت نمیگرفت؟!!! تنها جواب منطقی این است که سازمان به دستور دولت به بهانه شفافسازی سعی در بالا بردن ریسک خرید و نگهداری سهام در بورس را دارد تا نقدینگی را به طرف خرید اوراق خزانه سوق دهد! چرا از دولت شفافسازی نمیخواهید که با سررسید اینهمه اوراق بدهی از کجا میخواهد برای پرداخت سود و بازخرید این اوراق نقدینگی مهیا کند؟!!!
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ