کد خبر: ۵۲۵۶۳
۱:۸ - ۱۳۹۶/۴/۲۵

اثر کاهش نرخ سود بانکی بر بازارهای نقد و مشتقه
تحلیل یک کارگزاری از:

اثر کاهش نرخ سود بانکی بر بازارهای نقد و مشتقه

اثر کاهش نرخ سود بانکی بر بازارهای نقد و مشتقه و اختیار معامله و خرید در بازار سرمایه، توسط کارگزاری آبان بررسی و تحلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی طی هفته های اخیر موضو کاهش نرخ سود بانکی به طور جدی تری مطرح شده و فعالان همه بازار منتظر نهایی شدن این موضوع توسط دولت و شورای پول و اعتبار هستند که کارگزاری آبان در مورد اثر این متغیر مهم بر بازارهای نقد و مشتقه اعلام کرد با جدی تر شدن بحث کاهش نرخ سود سپرده بانکی، بررسی تاثیر آن بر روند قیمتی بازارهای مختلف (طلا) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با کاهش سود بانکی و به تبع کاهش فاصله بین نرخ بهره و تورم موجود، بازارهای رقیب رفته رفته جذاب خواهد شد و این موضوع احتمالا اثرات مثبت بر قیمت دلار و سکه (به عنوان دارایی پایه بازارهای مشتقه داخل) خواهد داشت. 

با نگاهی به رابطه محاسبه قیمت تئوریک قراردادهای آتی، خواهیم دید کاهش نرخ بهره باعث کاهش ارزش زمانی و در نهایت کاهش فاصله بین قیمت نقدی و آتی خواهد شد.

در این میان به دلیل قرار داشتن r (نرخ بهره) در توان ضابطه، ارزش تئوریک، حساسیت بیشتری به نرخ بهره نسبت به قیمت دارایی پایه خواهد داشت. از طرفی کاهش نرخ بهره باعث افزایش انتظارات تورمی خواهد شد و این موضوع می تواند به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر بهای دارایی پایه تاثیر گذار باشد. در حقیقت، میزان این افزایش است که تعیین کننده جهت اثرگذاری تغییرات نرخ بهره بر قیمت سررسیدهای بازار آتی خواهد بود.

در صورتی که میزان کاهش نرخ بهره تاثیر بیشتری بر افزایش قیمت دارایی پایه داشته باشد (با در نظر داشتن شدت تاثیر گذاری در ارزش) باعث افزایش ارزش تئوریک و احتمالا بازار سر رسیدها خواهد شد و برعکس. 

در رابطه با بازار اختیار معاملات و اختیار خرید نیز همین روند برآورد می شود. با توجه به قرار داشتن نرخ بهره در قسمت توان مخرج ، یک عبارت منفی در ضابطه محاسبه ارزش برگ اختیار خرید (مدل بلک-شولز) رابطه مستقیمی بین تغییرات نرخ بهره و نوسانات قیمت برگ اختیار معامله برقرار است.

با کاهش نرخ بهره ارزش زمانی اوراق اختیار معامله کاهش می یابد و همانند مباحث مربوط به قراردادهای آتی، باید تاثیر نرخ بهره در جهت گیری دارایی پایه را مد نظر قرار داد. در رابطه با اختیارات فروش، همبستگی معکوس خواهد بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» yaser | ساعت ۲:۵ - ۱۳۹۶/۴/۲۵
0
0
پاسخ
چه ربطی به بازار دارایی پایه داره!
خود ابزار های مشتقه هم دارای ریسک مخصوص به خودشون هستن توجه داسته باشید قیمت دارایی پایه در سر رسید ثابت می باشد .
با کاهش نرخ بهره ، قیمت قرارداد آتی کاهش می یابد .
در قرارداد های اختیار معامله هم با فرض ثابت بودن سایر عوامل قیمت برگه اختیار معامله کاهش خواهد یافت .
اگه قیمت دارایی پایه هم تغییر کنه به طوری که تاثیر افزایش قیمت دارایی پایه بیشتر از تغییر نرخ بهره باشه ، باعث افزایش قیمت قرارداد آتی و اختیارات میشه /
» یاسر | ساعت ۲:۷ - ۱۳۹۶/۴/۲۵
0
0
پاسخ
بهتره تاثیر کاهش نرخ بهره را در سود و زیان بانک ها بررسی کنید .
و همچنین تاثیر تقاضای سفته بازی برای پول رو
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ